fbpx

Nowy projekt ma zapewnić edukację dla 10 milionów dziewcząt na obszarach wiejskich Indii

W Indiach uruchomiono nowy program wsparcia, który ma zapewnić edukację na poziomie średnim dziewczętom, które zmuszone były porzucić naukę.

Projekt cyfrowy o nazwie Pragati ma na celu zapewnienie edukacji do poziomu 10 klasy, dla 10 milionów dziewcząt w ciągu 10 lat. Jego autorem jest organizacja non-profit Educate Girls, której celem jest umożliwianie edukacji dziewcząt w wiejskich społecznościach Indii. Współpracując z rządem, Educate Girls działa w ponad 20 000 wsiach w Radżastanie, Madhya Pradesh i Uttar Pradesh.

Lokalni wolontariusze pomogą zidentyfikować nastolatki i młode kobiety, które na stałe porzuciły naukę. Następnie zostaną one zapisane do szkół średnich i otrzymają wsparcie na egzaminach w „obozach nauki”, które program organizuje we wsiach, w których mieszkają dziewczęta.

Luki w edukacji dziewcząt

W Indiach prawie 40% nastoletnich dziewcząt w wieku 15-18 lat nie ma dostępu do żadnej formy edukacji. Na obszarach wiejskich dostęp do edukacji na poziomie średnim może być szczególnie utrudniony z powodu braku odpowiedniej infrastruktury, obiektów i zasobów.

Jednym z głównych problemów jest odległość między domami a szkołami. Wiele osób jest zmuszonych do długich pieszych podróży, aby dotrzeć do szkoły, co może być niebezpieczne, zwłaszcza w miejscach, gdzie bezpieczeństwo dziewcząt budzi obawy.

Kolejną istotną przeszkodą jest brak wykwalifikowanych nauczycielek na wielu obszarach wiejskich. Wiele dziewcząt uczy się od męskich nauczycieli, którzy mogą nie rozumieć ich szczególnych potrzeb. Stygmatyzacja menstruacji i ubóstwo miesiączkowe sprawiają również, że dziewczęta przestają uczęszczać do szkoły, a szacunkowo 23% dziewcząt porzuca szkołę na stałe, gdy zaczynają miesiączkować.

Edukacja prowadzi do niezależności finansowej

Według badań, zdobycie świadectwa ukończenia 10. klasy w Indiach przekłada się na dożywotni efekt majątkowy szacowany na 60 000 dolarów. Organizacja Educate Girls, pomagając dziewczętom w zdawaniu egzaminów po 10. klasie, pragnie włączyć więcej młodych kobiet do rynku pracy, dalszą edukację oraz oferować im szkolenia zawodowe, co ma na celu wsparcie ich w osiągnięciu finansowej niezależności.

„Dla nas 2022 rok był rokiem postępu, rokiem dążenia do ambitnego celu zapewnienia edukacji każdej dziewczynie w Indiach”, powiedziała Safeena Husain, założycielka i członkini zarządu Educate Girls. „Dzięki Projektowi Pragati chcemy dać młodym kobietom, które nie mają nadziei na naukę w szkole, drugą szansę na edukację i możliwość zbudowania lepszego życia dla siebie”.

Źródło: nadja.co

 

Dodaj komentarz