fbpx

Natura potrafi zaskoczyć. Do sieci trafiło nagranie z łaciatą sarną

Natura wciąż skrywa przed nami wiele sekretów. Czy kiedykolwiek widzieliście sarnę o nietypowym, łaciatym umaszczeniu? Film z takim właśnie, niezwykłym przedstawicielem tego gatunku został opublikowany na platformie YouTube.

W sieci pojawiło się krótkie wideo, które przyciągnęło uwagę wielu internautów. Publikacja zaskoczyła entuzjastów przyrody, którzy — jak wynika z komentarzy — nigdy wcześniej nie widzieli czegoś podobnego! Na nagraniu autorstwa Marka Celińskiego można zobaczyć niezwykłą sarnę. Samiec ma łaciate umaszczenie. Kozioł o takim wyglądzie to prawdziwa rzadkość!

Sarna w Polsce

Sarna (Capreolus capreolus) to gatunek niewielkiego jelenia, występujący w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Długość ciała dorosłych osobników wynosi od 80 do 140 cm, a wysokość w kłębie od 50 do 80 cm. Sarny zwykle mają czerwonobrunatne futro z białym brzuchem oraz charakterystyczne białe plamy na skórze, które ułatwiają im ukrywanie się wśród drzew i krzewów. Samce mają rozgałęzione poroże, które zrzucane jest co roku w sezonie jesienno-zimowym.

Czym żywią się sarny? Są to zwierzęta roślinożerne, odżywiają się liśćmi, pędami, korą oraz owocami różnych drzew i krzewów. Z reguły prowadzą samotniczy tryb życia, choć czasami można je spotkać w grupach rodzinnych czy większych stadach podczas żerowania. Sarny są aktywne głównie w ciągu dnia, ale można je spotkać również w nocy, zwłaszcza podczas okresu godowego.

Dodaj komentarz