fbpx

Polak zaprojektował czekoladę uzupełniającą dietę u osób narażonych na zmiany osteoporotyczne

W ramach pracy doktorskiej na kierunku Farmacja na Śląskiej Uczelni Medycznej w Sosnowcu dr inż. Bartosz Błoński stworzył czekolady, które zawierają witaminy D3 i K2, a także wapń, mając na uwadze suplementację diety osób zagrożonych osteoporozą.

Osteoporoza została określona przez Światową Organizację Zdrowia jako choroba wieku XXI. To właśnie dlatego dr inż. Bartosz Błoński w ramach swojej pracy doktorskiej opracował recepturę czekolady deserowej i gorzkiej, która ma na celu wspomagać dietę osób borykających się z tym schorzeniem.

“Zrealizowanie tak zamierzonego celu pracy wymagało rozwiązania wielu problemów naukowych i technologicznych: określenie dawek substancji aktywnych farmakologicznie możliwych do wprowadzenia do medium, jakim jest czekolada, oczywiście bez wpływu na jej właściwości sensoryczne. Jednorodne rozmieszczenie składników aktywnych w całej objętości podłoża, opracowanie opakowania produktu, które skutecznie chroniłyby składniki aktywne farmakologicznie przed degradacją” – wyliczył w informacji prasowej dr inż. Błoński.

Produkowana czekolada nie zawiera sacharozy, która jest zastąpiona przez cukier brzozowy — najczęściej stosowany słodzik na rynku.

“Jedząc moją czekoladę, nie odróżnimy jej od tej zwykłej. Na pomysł wpadłem, gdy patrzyłem, jakie ilości różnych leków i suplementów zażywają codziennie moi dziadkowie” – opowiedział wynalazca. “Ja połączyłem przyjemne z pożytecznym. Produkt ten stanowi odpowiedź na promowanie metod prewencji osteoporozy oraz żywności funkcjonalnej” – dodał.

Czekolada musi spełniać kryteria określone przez naukowca: być naturalna, wzbogacona o składniki prozdrowotne i przypominać tradycyjne produkty spożywcze.

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach informuje, że “czekolada na osteoporozę nie jest jeszcze produkowana na skalę masową, ale mamy nadzieję, że jej sukces jest tuż za rogiem”.

Osteoporoza charakteryzuje się ciągłym ubywaniem masy kostnej, co skutkuje zwiększoną kruchością kości. W efekcie mogą wystąpić tzw. złamania niskoenergetyczne, wywołane nawet lekkim urazem czy upadkiem z wysokości własnej postaci. Schorzenie diagnozowane jest przez densytometrię, czyli analizę gęstości kości przy użyciu aparatu RTG. Terapia obejmuje m.in. suplementację diety i witaminę D3.

SUM ocenia, że globalnie z osteoporozą zmaga się ponad 20% kobiet i ponad 6% mężczyzn po 50. roku życia. Z danych NFZ z 2018 roku wynika, że w Polsce ponad 2 miliony osób (w tym trzykrotnie więcej kobiet) cierpi na osteoporozę.

Dodaj komentarz