fbpx

Polacy zaprojektowali respirator, który można „wydrukować” w domu. Kosztuje 200 zł

Polscy inżynierzy zaprojektowali tak zwany „Respirator ostatniej szansy”. Schemat urządzenia wspomagającego oddychanie dostępny jest za darmo, można je wydrukować na drukarce 3D. Łączny koszt materiałów szacowany jest na ok 200 zł. Jeden z autorów respiratora VentilAid, Szymon Chrupczalski , zastrzega, że nie zastąpi on profesjonalnego urządzenia. Może być jednak pomocny tam, gdzie sytuacja w służbie zdrowia jest trudna.

Urządzenie rożni się od tradycyjnego respiratora.

– Nasz produkt nie może być certyfikowany medycznie w Europie czy w krajach rozwiniętych. Został oparty o jak najtańsze, jak najprostsze elementy technologiczne i druk 3D, a zaprojektowany tak, aby mógł być wykonany w niemal każdym miejscu na świecie, przy użyciu tych materiałów, które są lokalnie dostępne – wyjaśnia Szymon Chrupczalski.

Pomysłodawca zaznacza, że respiratory medyczne to urządzenia sterowane komputerowo, pozwalające na pełną hospitalizację pacjenta. Z kolei ich projekt to urządzenie ostatniej szansy, które można zastosować wówczas, gdy nic innego nie jest dostępne – dodaje Chrupczalski.

VentilAid musi przejść jeszcze badania kliniczne, aby mieć pewność, że będzie potencjalnym pacjentom pomagał, a nie szkodził.

Inspiracją do realizacji projektu budżetowego respiratora były informacje napływające z całego świata, o sytuacjach w służbach zdrowia, związanych z epidemią koronawirusa.

Koncepcję urządzenia zrealizował współpracownik Chrupczalskiego – Mateusz Janowski. Projekt zajął mu zaledwie dwa dni! Obecnie gotowy jest prototyp.

– Myślę, że ulepszone wersje powinny powstawać co kilka dni, aż do momentu, kiedy będziemy mieć pewność, że ono rzeczywiście może pomóc pacjentowi – ocenił Chrupczalski.

Projekt dostępny jest dla wszystkich – każdy może go modyfikować, jednak jego twórcy podkreślają, że na obecnym etapie nie nadaje się on do użytku; konieczne są dalsze testy i badania. Apelują o pomoc do społeczności – lekarzy, anestezjologów i techników szpitalnych z doświadczeniem w pracy z respiratorami. Proszą też o wsparcie inżynierów specjalizujących się w druku 3D i menedżerów, którzy mogą pomóc im rozwijać projekt. Konieczne jest ich wsparcie m.in. przy testowaniu – tak, aby produkt był bezpieczny.

Źródło: TVP Info, PAP

Dodaj komentarz