fbpx

Pierwszy w historii wyłącznie kobiecy spacer kosmiczny odbędzie się dzisiaj. To unikalne wydarzenie!

Nadchodząca misja księżycowa Artemis amerykańskiej agencji kosmicznej NASA będzie niezwykle inspirującym wydarzeniem – po części dlatego, że oznacza to, iż pierwsza kobieta w historii postawi stopę na powierzchni Księżyca. Na ten niezwykły moment będziemy musieli jednak poczekać jeszcze kilka lat. W międzyczasie szykuje się na kolejny znaczący rozdział w historii kobiet w przestrzeni kosmicznej: w przeciągu następnych 24 godzin odbędzie się pierwszy wyłącznie kobiecy spacer kosmiczny poza Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS).

Zdaje się, że ów spacer, choć godny uwagi, nie jest wydarzeniem, które NASA świadomie zaplanowała. Wręcz przeciwnie, jest to raczej wynik zbiegu okoliczności dzięki składowi członków załogi na pokładzie, a także konieczności wymiany baterii stacji kosmicznej na nowe, litowo-jonowe. NASA mimo to zaznacza, że jest to historyczna chwila, a ich publikacje w mediach społecznościowych zawiadamiają wszystkich zainteresowanych o tym nadchodzącym wydarzeniu.

Ten spacer kosmiczny zaplanowany został na piątek w tym tygodniu o godzinie 7:50 rano czasu wschodnioamerykańskiego (13:50 czasu środkowoeuropejskiego). W skład drużyny wchodzą Christina Koch (czyt. „kuk”) i Jessica Meir. Obie panie obecnie przebywają na terenie ISS. Koch powróci na Ziemię w lutym 2020 roku, tym samym ustanawiając dla kobiet nowy rekord najdłuższego, nieprzerwanego pobytu w przestrzeni kosmicznej.

W powyższym filmiku reporter pyta parę astronautek, co sądzą o możliwości uczestnictwa w pierwszym w historii żeńskim spacerze kosmicznym. Pyta także Koch, jak się czuje z faktem, że jej sukcesy bardzo często postrzegane są przez pryzmat jej płci. Oto jej odpowiedź:

„W ostatecznym rozrachunku uważam, że to ważne, szczególnie ze względu na historyczne znaczenie tego, co robimy, zwłaszcza że w przeszłości kobiety nie miały do tego prawa. Wspaniale jest mieć wkład w program lotów kosmicznych w czasie, gdy każdy jest tu akceptowany, każdy ma swoją rolę, co w zamian zwiększa szansę na sukces. Wiele ludzi również czerpie motywację, słysząc inspirujące historie osób, które wyglądają jak oni, i dlatego właśnie jest to takie ważne.”

Meir także wyraziła uznanie dla wszystkich kobiet, które w przeszłości jako pierwsze zaangażowały się w pracę w tej dziedzinie. W kwestii pytania na temat postrzegania jej sukcesów w kontekście tego, że jest kobietą, dodała jeszcze: „Chyba najfajniejsze jest to, że nawet o tym na co dzień nie myślimy. To jest po prostu normalne, jesteśmy częścią drużyny, wykonujemy tę pracę jak każdy inny członek załogi, współpracując ze sobą nawzajem, dlatego miło widzieć, jak daleko zaszliśmy.”

 

Co myślicie na temat tego pierwszego spaceru kosmicznego w kobiecym zespole? Planujecie oglądać to wydarzenie na żywo? Podzielcie się opinią w komentarzach!

 

Źródło: nerdist.com

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Dodaj komentarz