fbpx

W Polsce powstał pierwszy kierunek studiów z survivalu i animacji przyrodniczej

Kierunek studiów “Survival i animacja przyrodnicza” w Lublinie stanie się pierwszym takim programem w Polsce. Może on stanowić świetne połączenie pasji z edukacją – powiedział prof. Tomasz Mieczan, dziekan Wydziału Biologii Środowiskowej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

Profesor Mieczan zwrócił uwagę, że tworzenie nowych programów studiów zawsze poprzedzone jest analizą rynku i potrzeb społecznych. Odnotował szybki rozwój rynku usług związanych z survivalem i animacją przyrodniczą w Polsce oraz Europie.

“Współcześnie obserwujemy również trend związany z szeroko pojętym bezpieczeństwem oraz racjonalnym korzystaniem z zasobów przyrody. Wydaje się, że wpływ na to mają m.in. wcześniejsza pandemia, która ukazała nam ogromną rolę środowiska, oraz trwający konflikt zbrojny za wschodnią granicą, co wpłynęło na wzrost zainteresowania takimi programami” – wyjaśnił dziekan. Dodał także, że popularne stały się szkolenia survivalowe, co świadczy o pragnieniu społeczeństwa zdobywania dodatkowych umiejętności.

Według prof. Mieczana, kierunek studiów “Survival i animacja przyrodnicza” odpowiada na te potrzeby.

“Obejmuje to wykorzystanie zasobów przyrodniczych do organizacji turystyki, spędzania wolnego czasu, relaksu, a także zdobywania przy tym wartościowej wiedzy. Wiedza ta dotyczy zarówno technik przetrwania, jak i poznawania funkcjonowania przyrody, w tym edukacji ekologicznej” – podkreślił profesor.

Wskazał również, że nowy program stawia na praktyczne wykorzystanie zasobów przyrody i środowiska. Odróżnia się od szkoleń survivalowych tym, że studenci będą bazować na wiedzy akademickiej, głównie z dziedziny biologii.

Wśród ciekawych zajęć na studiach dziekan wymienił m.in. techniki przetrwania, anatomię człowieka, zwierzęta jadowite i toksyczne, rośliny jadalne i ratownicze, tropienie zwierząt, fizjologię człowieka z elementami fizjologii wysiłku, kuchnię survivalową, pierwszą pomoc przedmedyczną, podstawy ekonomii, przedsiębiorczość, animację przyrodniczą w obszarach chronionych, organizację zielonych szkół czy projektowanie materiałów informacyjno-edukacyjnych.

“Osoby zainteresowane przyrodą i aktywnością fizyczną z pewnością odnajdą się na tym kierunku. Studia te mogą stanowić doskonałe połączenie pasji z edukacją” – ocenił prof. Mieczan.

W nawiązaniu do potencjalnych perspektyw zawodowych dla absolwentów tego kierunku, prof. Mieczan wyjaśnił, że może być to szczególnie interesująca propozycja dla osób planujących własny biznes.

“Absolwent tego kierunku może zostać właścicielem firmy turystycznej lub eventowej, zajmującej się np. organizacją szkoleń czy warsztatów z zakresu sztuki przetrwania. Ponadto może pracować w biurach projektów przyrodniczych, ośrodkach edukacji ekologicznej czy organizacjach pozarządowych, skoncentrowanych wokół problematyki usług ekosystemowych” – podkreślił profesor.

Studia licencjackie na kierunku “Survival i animacja przyrodnicza” będzie można rozpocząć od roku akademickiego 2023/2024 na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Kandydaci będą oceniani na podstawie wyników matury z języka obcego nowożytnego oraz jednego z przedmiotów do wyboru: biologia, chemia, fizyka, informatyka, matematyka czy geografia.

“Na razie zainteresowanie kierunkiem wśród młodzieży jest bardzo duże, co nas bardzo cieszy. Mamy nadzieję, że znajdzie to swoje odzwierciedlenie w naborze” – dodał prof. Tomasz Mieczan.

One thought on “W Polsce powstał pierwszy kierunek studiów z survivalu i animacji przyrodniczej

Dodaj komentarz