fbpx

W składzie załogi okrętu Vasa była kobieta

Jeden z odnalezionych szkieletów na pokładzie XVII-wiecznego okrętu Vasa okazał się należeć do kobiety – podaje Uniwersytet w Uppsali.

Szkielet oznaczony jako G początkowo uznawano za należący do mężczyzny, jednak teraz stwierdzono, że należał do kobiety – informuje profesor genetyki sądowej Marie Allen z Uniwersytetu w Uppsali (Szwecja).

Na wraku ogromnego królewskiego galeonu Vasa, który zatonął w 1628 roku z powodu błędów konstrukcyjnych zaraz po wypłynięciu w swój pierwszy rejs, odkryto około 30 szkieletów. Tożsamość zmarłych pozostaje nieznana.

Odkąd wrak został wydobyty w 1961 roku, prowadzone są intensywne badania archeologiczne jego zawartości. „Analizy osteologiczne ujawniły wiele informacji na temat osób, które zginęły na statku, takich jak ich wiek, wzrost czy historia medyczna. Osteolodzy zaczęli niedawno podejrzewać, że na podstawie badań miednicy szkielet G może należeć do kobiety” – mówi Fred Hocker, dyrektor badań z Muzeum Vasa w Sztokholmie.

Muzeum współpracuje z Uniwersytetem w Uppsali od 2004 roku, badając szczątki odnalezione na statku. „Badanie szkieletów z Vasy jest dla nas bardzo interesujące i wyjątkowo trudne. Pobieranie DNA z kości, które spędziły 33 lata w morzu, jest niezwykle trudne, ale możliwe” – wyjaśnia Marie Allen.

Kilka lat temu naukowcy zaczęli podejrzewać, że szkielet G może należeć do kobiety, gdyż nie wykryto w materiale genetycznym chromosomu Y. Chcieli jednak uzyskać potwierdzenie swoich przypuszczeń.

Potwierdzenie uzyskano dzięki współpracy z amerykańskim laboratorium wojskowym Armed Forces DNA Identification Laboratory w Delaware (USA), specjalizującym się w identyfikacji szczątków ludzkich, zwłaszcza wojskowych.

Badania potwierdziły, że szkielet należał do kobiety. Źródła historyczne wspominały o obecności kobiet na pokładzie Vasy, co teraz zostało potwierdzone badaniami genetycznymi.

Dodaj komentarz