fbpx

Mieszkania dla bezdomnych w Warszawie. Rewolucyjny projekt, który powstał w Nowym Jorku

Powierzchnia mieszkań dla warszawskich bezdomnych ma wynosić od 15 do 20 metrów. Początkowo przeznaczono na ten cel 30 lokali. Pilotażowa edycja projektu potrwa trzy lata – instytucja najpierw zapewnia dach nad głową, dopiero później zajmuje się faktycznymi przyczynami stojącymi za bezdomnością

Program o nazwie Housing First (“najpierw mieszkanie”) powstał w latach dziewięćdziesiątych w Nowym Jorku. Celem programu jest pomoc osobom, które od lat korzystających z tradycyjnej pomocy z tytułu bezdomności i mimo tego nadal pozostających bez domu.

“W programie w pierwszej kolejności buduje się relację z klientem a następnie proponuje mu się przeniesienie do samodzielnego mieszkania, a dopiero potem na bazie poczucia bezpieczeństwa proponuje się rozpoczęcie pracy nad problemami stojącymi za bezdomnością chroniczną: zaburzeniami psychicznymi, relacjami społecznymi, uzależnieniem i innymi. Kolejność udzielania pomocy jest niejako odwrócona – w tradycyjnych systemach pomocy na mieszkanie trzeba najpierw zasłużyć osiągając postęp w terapii.
Taki system działa w Warszawie od połowy 2019 r. W najbliższych tygodniach do 30 mieszkań przeznaczonych specjalnie na potrzeby tego programu wprowadzą się pierwsze osoby, które zmagają się z problemem bezdomności. Pilotażowy program opieki potrwa trzy lata, a w jego ramach świeżo upieczeni mieszkańcy będą mogli skorzystać z pomocy psychoterapeutów, doradców zawodowych, a także prawnika” – czytamy na stronie czynajpierwmieszkanie.pl.

Zasada działania programu

Projekty finansowane są ze środków unijnych. Bezdomni będą wprowadzać się do niewielkich mieszkań o powierzchni od 15 do 20 metrów kwadratowych, rozproszonych po całym mieście. Ich stan jest różny – niektóre przeszły niedawno remont, inne nie. Uczestnicy pilotażowego programu są wybierani bezpośrednio na ulicy spośród osób, które mają za sobą długie lata bezdomności.

Zasady projektu są od samego początku bardzo czytelne. Lokatorzy muszą płacić czynsz i przestrzegać porządku społecznego (co oznacza np. przestrzeganie ciszy nocnej). Dłuższe wizyty gości będą wymagały uzgodnienia z koordynatorami projektu. Wysokość czynszu będzie ustalana indywidualnie, ale – jak przekonują koordynatorzy – “bez względu na to, czy ktoś ma pieniądze ze zbieractwa czy zasiłku, 30 procent dochodu ma przeznaczyć na mieszkanie”.

Projekt przewiduje wsparcie dla kolejnych 150 osób borykających się z bezdomnością.

Źródło: czynajpierwmieszkanie.pl

Dodaj komentarz