fbpx

10 dobrych wiadomości dotyczących koronawirusa (żeby nie zwariować)

1. Najprawdopodobniej nie zachorujesz. Nawet w Chinach czy Włoszech w tej chwili najpewniej większość ludzi jest zdrowych. Wirusem może zarazić się co prawda w długim czasie nawet 70% ludzkości (jak i innymi grypopodobnymi chorobami) – ale dzięki działaniom prewencyjnym mocno to ograniczamy i rozkładamy w czasie.

2. Jeśli zachorujesz – najprawdopodobniej przejdziesz to łagodnie – masz na to aż 80% szans. (źródło: theverge.com)

3. Jeśli nie przejdziesz łagodnie – to najprawdopodobniej i tak przeżyjesz – nawet, jeśli jesteś w grupie ryzyka. Realna szacowana śmiertelność wirusa jest znacznie niższa i może wynosić np. 0,3-0,5% (ze względu na niedoszacowaną liczbę zakażonych). (źródło: cdc.gov)

4. Przechodząc infekcję COVID-19, wyrobisz sobie odporność – organizm wytworzy przeciwciała. Znane są co prawda przypadki ponownych zakażeń, ale stanową promil promila ogółu.

5. 35 zespołów naukowych dniami i nocami pracuje nad szczepionką – postęp prac jest imponujący. Pierwsze szczepionki wchodzą w fazę testów klinicznych. (źródło: medicalnewstoday.com)

6. Znane leki przynoszą obiecujące efekty. Część z nich jest tanich i powszechnie dostępnych. Jeśli okażą się choć trochę skuteczne u większej ilości pacjentów – zostaną niezwłocznie użyte. (źródło: clinicaltrialsarena.com)

7. Naukowcy wpadli już na trop substancji, które mogą zatrzymać wirusa – jedną z nich jest np. białko, które już i tak występuje w naszych ciałach. Zatem powinno być dobrze tolerowane przez chorych. (źródlo: universityofcalifornia.edu)

8. Wiele krajów wygrywa się walkę z wirusem -jednym z nich jest Tajwan, gdzie początkowo sądzono, że będzie drugim po Chinach centrum pandemii, a tymczasem zachorowało tylko 47 ludzi. Wdrożono tam mocne środki, ale opłaciło się. Jeśli rządy będą do tego zmuszone – to zastosują takie same, sprawdzone środki także w innych krajach. (źródło: nbcnews.com)

9. Na całym świecie wdroży się w końcu niezbędne procedury, które zapobiegną w przyszłości podobnym przypadkom – być może znacznie gorszych patogenów niż koronawirus – a istnieją o wiele gorsze. (cdc.gov, bbc.com)

10. Cały świat w końcu nauczy się myć ręce! Ograniczymy w ten sposób liczbę przypadków wszelkich chorób zakaźnych nawet o 50%! Do rozprzestrzenienia tej informacji niespodziewanie przyczyniły się piosenki i memy internetowe. (vox.com)

4 thoughts on “10 dobrych wiadomości dotyczących koronawirusa (żeby nie zwariować)

 • 17 marca 2020 at 11:31
  Permalink

  Cały świat w końcu nauczy się myć ręce – może tak ale nawet to nie pomoże jak Polska nadal będzie pozwalać na macanie pieczywa w sklepach. Z chciwości sklepy nie zamontują prostych automatów jakie są za granicą – tam nie ma wybierania, bierzesz 1 bułkę naraz a nie 10 macasz brudnymi łapami

  Reply
 • 17 marca 2020 at 12:58
  Permalink

  Nie mam pojęcia na ile ten artykuł jest wiarygodny ale dobrze coś takiego przeczytać.

  Reply
 • 25 marca 2020 at 15:28
  Permalink

  Jesteście najlepsi ;-)))))))))))))))

  Reply
 • 27 marca 2020 at 08:14
  Permalink

  Przerzucam się na ten serwis… te pseudo informacyjne serwisy czyt. onet, żywią się nieszczęściem i cierpieniem tylko

  Reply

Dodaj komentarz