fbpx

Delaware zostaje pierwszym stanem w USA, w którym wprowadzono zakaz usypiania zwierząt w schroniskach

Pierwszy taki stan, w którym rezygnuje się z eutanazji zwierząt w schroniskach

Delaware właśnie przeszło do historii jako pierwszy stan w USA, który wprowadził zakaz przeprowadzania eutanazji na zwierzętach w schroniskach. Best Friends Animal Society, organizacja dążąca do zakazu eutanazji w schroniskach, podzieliła się tymi świetnymi wiadomościami podczas corocznej konferencji w Dallas.

Best Friends Animal Society uznaje, że stan nie zabija bezdomnych zwierząt, kiedy oszczędza się tam przynajmniej 90% psów i kotów, które trafiają do schroniska. Organizacja zdaje sobie sprawę, że czasami przeprowadzenie eutanazji jest najbardziej odpowiedzialnym wyborem. To dlatego próg wynosi 90% zamiast 100.

Delaware posiada 59 schronisk, w których rezygnuje się z eutanazji. I spośród wszystkich 12800 kotów i psów, jakie trafiły do ich schronisk w 2018, ocalono 11900 – prawie 93%.

Misja: uratować bezdomne zwierzaki

Best Friends Animal Society wyznaczyło ważny cel: koniec z bezdomnymi zwierzętami. Organizacja ma nadzieję go osiągnąć, kładąc kres zabijaniu zwierząt w schroniskach i tworząc programy społeczne i spółki w całych Stanach Zjednoczonych. Ich strona internetowa głosi, że mają nadzieję „sprawić, żeby do 2025 w całym kraju zrezygnowano z eutanazji psów i kotów”.

Według ich strony internetowej, każdego dnia w Stanach Zjednoczonych przeprowadza się eutanazję w schroniskach na 2000 kotów i psów. Jednak nawet pomimo tak wysokiej liczby, nadal jest nadzieja. Organizacja ustaliła, że w całym kraju liczba usypianych zwierząt w schroniskach znacznie zmalała. W 1984 w Stanach Zjednoczonych zabijano co roku 17 milionów zwierząt w schroniskach. Do 2017, ta liczba zmniejszyła się do 2 milionów każdego roku, a w 2018 spadła do 1,5 miliona.

Klucz do sukcesu Delaware

Szczególnie pomoc ze strony Brandywine Valley SPCA okazała się kluczowa dla Delaware w osiągnięciu swojego statusu „no-kill”. Ta grupa schronisk przygarnia około 60% bezdomnych zwierząt w całym kraju. Swój sukces przypisują kilku różnym programom.

Brandywine Valley SPCA oferuje ogromne wydarzenia adopcyjne, tanie kliniki weterynaryjne oraz społeczne programy edukacyjne. Zapewniają także szkolenia dla psów, które potrzebują dodatkowego wsparcia zanim znajdą nowego właściciela.

Posiadają także program TNVR dla dzikich kotów. Jego celem jest ustabilizowanie populacji wolnobiegających kotów, które nie mogłyby zostać adoptowane. Schronisko w sposób humanitarny łapie je, a następnie przewozi do swojego centrum medycznego. Tam koty zostają zaszczepione i wysterylizowane, a następnie wypuszczone z powrotem w miejsce, w którym je znaleziono. To pozwala im żyć dalej na wolności w zdrowiu, jednak zapobiega ich rozmnażaniu się, i skutkiem tego powstawaniu jeszcze większej populacji dzikich kotów.

Programy takie jak te organizowane z pomocą Brandywine Valley SPCA pomogły Delaware zostać pierwszym stanem, który zrezygnował z eutanazji w schroniskach. Psy i koty mogą znaleźć nowy dom, a tanie usługi weterynaryjne sprawiają, że rodziny nie muszą oddawać swoich zwierzaków z powodu problemów finansowych.

Koniec z eutanazją w schroniskach do 2025 roku

Best Friends Animal Society zebrało dane ze wszystkich 50 stanów, zanim ogłosiło termin swojego celu. Jak się okazuje, w całych Stanach Zjednoczonych w schroniskach uratowano 76,6% zwierząt. Ze wszystkich 5,3 mln psów i kotów trafiających do schronisk każdego roku, ratuje się 4,1 mln i usypia 733 tysiące. Ogółem, USA posiada 4300 schronisk, które zrezygnowały z eutanazji.

Strona internetowa organizacji posiada interaktywne narzędzie pokazujące liczbę zwierząt, które umierają w schroniskach w każdym ze stanów. Wybierając konkretny stan, możemy dowiedzieć się więcej o konkretnej społeczności i o tym, ile im brakuje do statusu „no-kill”, który posiadło Delaware.

Jeśli pragniesz ratować zwierzęta w schroniskach, to narzędzie może okazać się bardzo pomocne. Pomoże ci określić, w jaki sposób możesz pomóc swojej społeczności i jej schroniskom, żeby także otrzymały status „no-kill”.

Tłumaczenie: Ola Kotlęga

Źródło:  healthy-holistic-living.com