fbpx

Studenci budują pierwszy taki dom, który nie przepuszcza promieniowania elektromagnetycznego

Studenci z Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven budują dom, który blokuje promieniowanie elektromagnetyczne pochodzące z, na przykład, technologii bluetooth oraz telefonów – idealne rozwiązanie dla tych wrażliwych na promieniowanie.

Budowa domu wolnego od promieniowania w Brainport Smart District rozpocznie się następnego roku. Studenci Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven od jakiegoś czasu szukali optymalnego połączenia materiałów i konstrukcji budynku, które chroniłoby lokatorów przed promieniowaniem na tyle, na ile to możliwe. Niektóre osoby cierpią z powodu promieniowania elektromagnetycznego, co objawia się na przykład bólem głowy lub problemami ze snem. Sami często nie posiadają urządzeń, które emitują promieniowanie, a taki dom ograniczałby także to pochodzące z zewnątrz.

Kendal Varolgunes, student architektury i lider zespołu studentów Layer, zaznacza, że ich głównym zmartwieniem były aspekty architektoniczne takiego domu. – „Nie prowadzimy badań, które wykazałyby, do jakiego stopnia promieniowanie szkodzi ludziom; to zadanie specjalistów medycznych” – mówi. Badanie przeprowadzone przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny pokazało, że od 3 do 5% Europejczyków jest wrażliwych na promieniowanie. To około 13 milionów ludzi. Nie udowodniono jednak naukowo, że to, co ci ludzie doświadczają, jest rzeczywiście spowodowane promieniowaniem elektromagnetycznym.

Varolgunes spodziewa się, że w przyszłości ludzie ogółem staną się bardziej świadomi ilości promieniowania w ich domach i będą szukali rozwiązania tego problemu. – „Widzimy, że w innych krajach wyznaczono już standardy dotyczące dopuszczalnej ilości promieniowania w domu. Podobnie istnieją także standardy dotyczące hałasu” – wyjaśnia. – „Na razie nie ma tego jeszcze w Holandii. To dlatego zamierzamy to sprawdzić.”

Domki typu tiny house

Pierwszy dom w Brainport Smart District wolny od promieniowania będzie jednym z domków typu tiny house. – „Ten typ domu sprawdzi się tu idealnie” – mówi Varolgunes. Student architektury wyjaśnia, że czasami jest to ciężkie dla niektórych rodzin, kiedy jeden z jej członków jest wrażliwy na promieniowanie. – „Takie osoby nie mogą na przykład znieść telefonów i routerów WiFi, podczas gdy inni po prostu chcą sobie pooglądać Netflixa” – dodaje. Studenci zaprojektowali domki w taki sposób, że będą mogli potem połączyć kilka z nich ze sobą. – „W ten sposób każdy będzie miał swoją przestrzeń, a razem to ostatecznie nadal będzie jeden dom.”

Studenci opracowali tak zwany dom prefabrykowany. Jego części aktualnie są już produkowane gdzie indziej, dzięki czemu tego typu domki będą mogły być postawione i rozebrane bardzo szybko. – „W pierwszym chcemy przeprowadzić wiele testów, na przykład żeby zobaczyć, w jaki sposób zmienia się gęstość promieniowania materiałów z biegiem czasu” – mówi Varolgunes. Zanim pojawił się taki pomysł, zespół intensywnie testował także inne materiały i możliwe konstrukcje. – „Jednak w praktyce wychodzi inaczej. Dlatego dobrze jest stale dokonywać pomiarów” – mówi. Ostatnio spotkał się także z osobą, która jest wrażliwa na promieniowanie. – „Jeśli wszystko się uda pod względem finansowym, to ona jako pierwsza zamieszka w takim domku” – mówi.

Pakiet renowacyjny

Poza kompletnymi domami, studenci chcą także poświęcić czas na opracowanie pakietów renowacyjnych, za pomocą których możnaby ochronić istniejący już dom przed promieniowaniem. – „Mogłoby to przydać się firmom budowlanym lub rządowi, którzy chcieliby pomóc swoim klientom i obywatelom” – wyjaśnia lider zespołu. Swoim domem studenci chcą pomóc rządowi ustanowić standardy dotyczące promieniowania. – „Ważne jest nie tylko wykonywanie badań i doradzanie, my chcemy także pokazać, że to naprawdę działa” – mówi. – „Jako studenci uniwersytetu możemy wnieść swój wkład na te dwa sposoby.”

W nadchodzącym czasie chce dalej rozwijać dom jako członek zespołu studentów non-profit. – „Dopóki będziemy związani z uniwersytetem, możemy korzystać z placówek, dostępnej wiedzy i ogromnej sieci. Na tym etapie jest to naprawdę cenne” – mówi Varolgunes. – „W przyszłości być może będziemy mogli założyć start-up, żeby wdrożyć domy prefabrykowane i pakiety renowacyjne na rynek.”

 

Tłumaczenie: Ola Kotlęga

Źródło: innovationorigins.com

 

Dodaj komentarz