fbpx

„Drzewko na raka”. Zawiera substancję, która wesprze chemioterapię

Tradycyjna medycyna chińska zna jego zastosowanie od tysięcy lat. Amerykańscy badacze odkryli przeciwnowotworowe właściwości dopiero niedawno. Oto niezwykła roślina zwana „drzewkiem na raka”.

Kamptotecyna to substancja o właściwościach przeciwnowotworowych i cytotoksycznych. Występuje w pewnym drzewie należącym do błoniowatych, a swoją nazwę wzięła od łacińskiego imienia rośliny – Camptotheca acuminata. W krajach Azji stosowano korę i liście drzewa do leczenia problemów ze skórą już tysiące lat temu, lecz dopiero w latach 60. ubiegłego wieku badacze wyizolowali CPT – czyli kamptotecynę – a następnie poddali ją szeregom badań.

Dowiedziono wówczas, że substancja ta uszkadza DNA komórek nowotworowych – tym samym wykazując skuteczność w przypadku najpowszechniejszych typów raka: piersi, jajnika, okrężnicy, płuc i żołądka. CPT może być również zabójcza dla drobnokomórkowego raka płuc, raka szyjki macicy i raka jajnika. Badacze wciąż testują działania alkaidu i jego pochodnych na komórkach raka opornego na farmakologię – w tym mięsaka Ewinga, złośliwego nowotworu kości, glejaków oraz nerwiaków i nowotworów układu nerwowego.

W leczeniu nowotworów zatwierdzono już cztery pochodne kamptotecyny: topotekan, irynotekan, belotekan i trastuzumab derukstekan. Ten pierwszy okazuje się być szczególnie skuteczny w chemioterapii.

 

 

 

Opracowanie: Diana Malicka
Źródło:  WP abcZdrowie

Dodaj komentarz