fbpx

Czy jesteś gotowy na podjęcie pracy w nowym kraju?

Podjęcie pracy w nowym kraju może być spełnieniem marzeń lub smutną koniecznością. W obu przypadkach jest to jednak wyzwanie. Przenosiny do nowego kraju, bez względu na to, czy leży on w Europie, czy też położony jest na innym kontynencie, zwykle wymagają częstych odwiedzin w domu, przynajmniej w początkowym okresie. Poniższy artykuł porusza podstawowe problemy związane z przeprowadzką, zawiera też porady i rozwiązania najczęściej spotykanych problemów.

Jak szukać pracy w Europie?

Pracę w krajach Europy można znaleźć na rozmaite sposoby. Oczywiście łatwiej jest podjąć ją w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Jeżeli zależy nam na konkretnym kraju, powinniśmy odnaleźć najpopularniejsze strony internetowe z ogłoszeniami o pracę w danym regionie lub wyszukać firmy i aplikować bezpośrednio przez ich witrynę. Możemy również, poprzez międzynarodowe portale z ofertami pracy, skupić się na wybranym zawodzie, specjalizacji i przeprowadzić się do danego kraju ze względu na korzystną ofertę. Osoby mające problem z językami obcymi mogą znaleźć zatrudnienie za granicą przez polskie agencje pracy. Jeżeli więc marzysz o romantycznej stolicy Francji, ale nie znasz języka, możesz podjąć pracę jak au-pair w polskiej rodzinie, lub znaleźć sezonowe stanowisko w okolicznej winnicy. Szukasz sprawdzonych i tanich połączeń do Paryża? Sprawdź — bilety lotnicze Paryż i przekonaj się, że nie są zawrotnie drogie, a czas podróży jest nawet o 20 godzin krótszy niż w przypadku jazdy autokarem czy samochodem. Korzystając z platform do organizacji podróży, można znaleźć oferty pakietów Lot+Hotel, a także wykupić ubezpieczenie.

Dlaczego warto pracować za granicą?

Praca za granicą stwarza nowe możliwości na zaznajomienie z obyczajami, językiem, kulturą innego kraju. Podróże kształcą, dlatego kilkumiesięczny pobyt w innym zakątku świata pozwala na poznanie drobiazgów codziennego życia niespotykanych w ojczyźnie. Wiele osób twierdzi, że jako obywatel państwa członkowskiego Unii Europejskiej nie potrzebują żadnych dodatkowych ubezpieczeń. Jest to błędne przeświadczenie, gdyż bez karty EKUZ nie masz dostępu do darmowej opieki zdrowotnej w Unii, a nawet posiadając dokument, jesteś upoważniony do opieki zdrowotnej na zasadach danego kraju. W niektórych państwach drobne usługi zdrowotne są odpłatne, np. EKUZ może nie obejmować usług dentystycznych. Dlatego, przed podjęciem pracy w nowym kraju, warto zabezpieczyć się dodatkowym ubezpieczeniem turystycznym, zanim dopełnimy niezbędne formalności.

Co trzeba wiedzieć, przeprowadzając się do innego kraju?

Przed przeprowadzką do nowego kraju należy zapoznać się z formalnościami, które należy dopełnić, aby uzyskać pozwolenie na pracę. W większości krajów Unii Europejskiej musimy zaaplikować o tymczasową rezydencję lub zarejestrować się w gminie, aby otrzymać numer ubezpieczenia. Bez tymczasowej rezydencji możemy mieć problemy z wynajmem mieszkania. Dlatego przez pierwsze miesiące pobytu w nowym kraju dobrze jest wykupić pakiet ubezpieczeń, oraz wynająć pokój hotelowy. Przykładowo, wyszukując loty Kraków Paryż warto skorzystać z serwisu do organizacji podróży jak eSky.pl. Dzięki temu w jednym miejscu możemy wykupić, lot, ubezpieczenie, zarezerwować pokój hotelowy, w promocyjnej cenie dodać duży bagaż rejestrowany, a także wynająć samochód. To pozwoli zmniejszyć kolosalne wydatki związane z przeprowadzką i rozpoczęciem życia od w nowym miejscu.

Dodaj komentarz