fbpx

Kontakt ze zwierzętami redukuje stres

Interakcje ze zwierzętami domowymi, takimi jak koty i psy, takie jak głaskanie, zabawa czy inne formy kontaktu, pomagają obniżyć poziom stresu – podaje czasopismo „AERA Open”.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Waszyngton (USA) potwierdzili, że spędzanie czasu z kotami i psami wspomaga redukcję stresu poprzez obniżenie poziomu kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie. Po raz pierwszy udowodnili to jednak w naturalnych warunkach.

Badacze podzielili 249 studentów uczelni na cztery grupy. Osoby z pierwszej grupy miały bezpośredni kontakt ze zwierzętami – przez 10 minut mogły przytulać, głaskać i spędzać czas z psami i kotami. Osoby z drugiej grupy obserwowały zabawę zwierząt, oczekując na swoją kolej. Studenci z trzeciej grupy przeglądali zdjęcia zwierząt, a czwarta grupa po prostu czekała – bez telefonów, gazet czy innych „rozrywek”.

Badanie wykazało, że poziom kortyzolu u uczestników mających bezpośredni kontakt ze zwierzętami obniżał się, niezależnie od początkowego poziomu tego hormonu.

„Wiemy już, że studenci cenią sobie interakcje ze zwierzętami, co pomaga im doświadczać większej ilości pozytywnych emocji. Chcieliśmy zbadać, czy tego rodzaju kontakt również pomaga im redukować poziom stresu w sposób mniej subiektywny. Okazało się, że tak, co jest ekscytujące, ponieważ obniżenie poziomu hormonów stresu może z czasem wpływać korzystnie na zdrowie fizyczne i psychiczne” – komentuje Patricia Pendry, koordynatorka badania.

Dodaj komentarz