fbpx

Optymiści śpią lepiej i dłużej

Osoby o pozytywnym podejściu do życia często mają mniej problemów ze snem i zwykle śpią odpowiednią ilość godzin, ponieważ prawdopodobnie lepiej radzą sobie z napotkanym stresem — informuje „Behavioral Medicine”.

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois w Urbanie i Champaign (USA) poprosili ponad 3,5 tysiąca ochotników o wypełnienie ankiety oceniającej poziom optymizmu oraz jakość i długość snu w ostatnim miesiącu, badane dwukrotnie w pięcioletnim odstępie.

Niektórym uczestnikom badania wydano aktygrafy (urządzenia do pomiaru ruchu), które nosili przez dwie noce w tygodniu i jedną noc w weekend podczas dwóch okazji w ciągu roku.

Dzięki temu specjaliści mogli poznać zarówno subiektywne odczucia badanych dotyczące nocnego odpoczynku, jak i obiektywne dane na temat aktywności w ciągu nocy.

Wyniki wykazały, że osoby o najbardziej pozytywnym podejściu do życia miały lepszy i dłuższy sen. Rzadziej (o 74%) zgłaszali problemy z bezsennością lub nadmierną sennością w ciągu dnia. Częściej spali zalecane 6-9 godzin każdej nocy.

Według badaczy optymizm ułatwia zasypianie i pomaga lepiej odpocząć, ponieważ poprzez efektywne strategie radzenia sobie z napięciem przyczynia się do łagodzenia objawów stresu.

„Optymistyczni ludzie mają większą tendencję do angażowania się w strategie skoncentrowane na problemie oraz pozytywnego postrzegania stresujących wydarzeń. W rezultacie, kiedy kładą się spać lub odpoczywają w nocy, nie martwią się ani nie zmagają z powracającymi wątpliwościami” – wyjaśnia koordynatorka badania, prof. Rosalba Hernandez.

Źródło: tandfonline.com

Dodaj komentarz