fbpx

Czy istnieje dieta przedłużająca życie? Naukowcy znają odpowiedź

Dieta uboga w tłuszcze może przyczynić się do wydłużenia życia. Zgodnie z najnowszymi badaniami, konsumowanie małej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych obniża ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów. Dodatkowo istotne znaczenie w codziennym żywieniu mają właściwe źródła węglowodanów i białek.

Dotychczasowe krótkoterminowe badania kliniczne sugerowały korzyści wynikające z diet niskotłuszczowych i niskowęglowodanowych. Takie diety wpływają pozytywnie na układ krwionośny oraz przyczyniają się do utrzymania prawidłowej masy ciała. W artykule opublikowanym w „Journal of Internal Medicine”, naukowcy postanowili zbadać, czy te diety mogą wpłynąć na długość życia.

Właściwe źródła białek i węglowodanów

Badanie przeprowadzone zostało przez naukowców z Chin i USA, wykorzystując dane ponad 371 tysięcy Amerykanów w wieku 50-71 lat, niecierpiących na przewlekłe choroby. Ich stan zdrowia i nawyki żywieniowe były monitorowane przez 23 lata. W tym okresie zmarło ponad 160 tysięcy osób, a ryzyko zgonu było wyraźnie związane z dietą.

Dieta niskotłuszczowa, z niskim poziomem nasyconych kwasów tłuszczowych, wysokim udziałem białka roślinnego i wysokiej jakości węglowodanów, wykazywała największy pozytywny wpływ na długość życia. Taki sposób odżywiania znacząco zmniejszał ogólnie ryzyko zgonu, w tym z powodu chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów.

Ostrożnie z nasyconymi kwasami tłuszczowymi

Badanie wykazało także, że dieta niskowęglowodanowa w pewnym stopniu chroniła przed wcześniejszymi zgonami. Ten styl żywienia opierał się na niskiej zawartości węglowodanów niskiej jakości, dużym udziale nienasyconych kwasów tłuszczowych i białka roślinnego. Natomiast niezdrowa dieta niskowęglowodanowa, uboga w dobrej jakości węglowodany i bogata w nasycone kwasy tłuszczowe oraz białko zwierzęce, zwiększała ryzyko zgonu.

„Odkrycia te podkreślają wagę przestrzegania zdrowej diety niskotłuszczowej z małą ilością nasyconych tłuszczów. Może to pomóc zmniejszyć ryzyko zgonu oraz ograniczyć wystąpienie wielu chorób u osób w średnim i starszym wieku” – wyjaśnili autorzy badania.

Źródło: tvn24.pl

Dodaj komentarz