fbpx

Norweski myśliwiec pomógł uratować umierającego pacjenta

 

Szpitalny personel wezwał siły powietrzne, które przetransportowały sprzęt medyczny z Trondheim do pacjenta oddalonego o 450km.

Dzięki błyskawicznemu myśleniu służby zdrowia w Norwegii, udało ocalić się życie pacjenta, poprzez wezwanie samolotu myśliwskiego, w celu przetransportowania aparatury podtrzymującej życie z innego szpitala.

Umierający pacjent znajdował się w pilnej potrzebie specjalistycznego zabiegu pozaustrojowego wspomagania oddychania, lecz szpital w Bodo (środkowa Norwegia) nie posiadał ani odpowiedniego sprzętu, ani przeszkolonego personelu w tym zakresie.

Na szczęście szpital w Trondheim (znajdujący się około 450km na południe od Bodo) takowy sprzęt posiadał, a sam personel szpitala postanowił skontaktować się z siłami powietrznymi w celu przetransportowania sprzętu. Prośbę ze szpitala baza powietrzna otrzymała akurat wtedy, gdy dwóch pilotów miało powoli wzbijać się w powietrze.

“Nie pytali o nic, tylko o rozmiar aparatury medycznej” – zdradził ordynator szpitala imieniem św. Olafa w Trondheim.

Kolejny łut szczęścia sprawił, że jeden z myśliwców był już wyposażony w chwyt umożliwiający przewiezienie sprzętu medycznego. Wkrótce maszyna ratująca życie została załadowana na pokład samolotu i wyruszyła do Bodo z pełną prędkością.

“Zwykle przemierzamy tę drogę w 35 minut” – powiedział naczelnik dywizjonu Borge Kleppe norweskimu dziennikowi Verdes Gang. “Jednak mając na uwadze wyjątkową wagę ładunku, nasz pilot pośpieszył do celu w mniej niż 25 minut”.

Źródło: theguardian.com, tłumaczenie: ADBO

Dodaj komentarz