fbpx

Hotel dla pszczół od IKEA. Teraz możesz mieć ul we własnych ogródku

Jak co roku, 20 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pszczół. W ramach tej ogólnoświatowej akcji powstał domowy ul od IKEA – Bee Home – który jest do kupienia w skandynawskiej sieciówce. Pomysł projektantów ma zachęcać mieszkańców miast do wspierania owadów, a także informować społeczeństwo, jak ważnym elementem ekosystemu są pszczoły.

Efektowny i pożyteczny

Niewielki, drewniany ul może stanąć w ogrodzie, balkonie czy na dachu. Wynalazek został zaprojektowany przez twórców placówki badawczo-rozwojowej SPACE10, która współpracuje z IKEĄ. Do współpracy zaproszono również studio Bakken & Bæck oraz słynną projektantkę Tanitę Klein – twórców, którzy już wcześniej zaangażowali się w pracę na rzecz zrównoważonego ekosystemu.

Bee Home zostało zaprojektowane z myślą o pszczołach samotnicach, które są doskonałymi zapylaczami. Dla porównania – zaledwie jedna pszczoła samotnica może zapylić taką samą lub podobną ilość kwiatów, jak 120 zwykłych pszczół miodnych. Samotnice różnią się również tym od pszczół miodnych, że nie mieszkają w stadach. Pszczoły te potrzebują jedynie małych otworów do przechowywania pyłku i składania jaj oraz ochrony przed deszczem i wiatrem. Ul od IKEA może zatem pomóc im przetrwać nawet w wyjątkowo trudnych warunkach atmosferycznych.

Pobierz za darmo

Dom dla pszczół można pobrać za darmo jako plik cyfrowy, w którym znajdziemy pełną instrukcję oraz wymiary, które umożliwią nam samodzielne stworzenie mieszkania dla owadów. Osoby mające trochę drewnianych desek, odpowiedni sprzęt i minimum zdolności manualnych mogą samodzielnie wykonać hotel dla pszczół, a pozostałych zachęca się, by zgłosiły się do lokalnych rzemieślników, którzy na podstawie pobranej instrukcji wytną odpowiednie elementy.

Projekt do pobrania: https://www.beehome.design/

Przypomnijmy, że to nie pierwszy raz gdy IKEA wychodzi z inicjatywą mającą na celu wsparcie zwierzaków. Opisywaliśmy już między innymi domy dla bezdomnych zwierząt od IKEA, a także kolekcję mebli dedykowaną zwierzętom domowym.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: onet.pl

 

 

 

Dodaj komentarz