fbpx

Filharmonia zawitała do szpitala. Muzycy zagrali specjalny koncert dla pacjentów

W Narodowym Instytucie Kardiologii odbywa się kolejna odsłona projektu „W rytmie klasyki”. Pacjenci nie mają możliwości uczestniczenia w koncertach filharmonii, dlatego muzyka przychodzi do nich. Specjalnie dobrany repertuar ma korzystny wpływ na ich samopoczucie, łagodzi stres i uśmierza ból. Co ciekawe, fortepian, centralny element koncertów, nie jest używany tylko podczas występów.

Były minister zdrowia i obecny dyrektor Instytutu, profesor Łukasz Szumowski, poinformował o kontynuacji projektu „W rytmie klasyki”, którego celem jest wspieranie pacjentów przez muzykę.

— Muzyka przynosi ulgę w wielu aspektach życia. Marzyłem o tym, by w miejscach takich jak szpitale, pełne bólu i stresu, muzyka na żywo mogła dotrzeć do tych, którzy nie mają możliwości odwiedzenia filharmonii — wyznał w rozmowie z Polsat News.

Występy są w rękach renomowanych pianistów, którzy oferują bogaty repertuar — od utworów klasycznych, po popularne przeboje i współczesne kompozycje.

Eksponowanie pacjentów na muzykę ma terapeutyczny cel. Jak zauważa profesor, muzyka podczas procedur medycznych potrafi zwiększyć tolerancję na ból, co sprawia, że pacjenci odczuwają go mniej intensywnie.

— Kiedy udaje się złagodzić stres i obawy, radzenie sobie z bólem staje się prostsze — zaznaczył Szumowski.

Koncerty w Instytucie to wyjątkowe doświadczenie. Sale wypełniają się pacjentami i personelem, a fortepian jest często wykorzystywany nie tylko przez zaproszonych artystów. Pacjenci oraz pracownicy kliniki często korzystają z niego w wolnych chwilach.

Widok artysty przy fortepianie, obok którego znajduje się kroplówka czy personel medyczny, to niespotykana sceneria — mówi dyrektor Instytutu. Profesor Szumowski podkreśla, że uczestniczenie w tych koncertach skupia uwagę na muzyce, pozwalając na chwilę zapomnieć o innych troskach.

Dodaj komentarz