fbpx

Mateusz Waligóra wyrusza Szlakiem Odry

Po zdobyciu bieguna południowego Mateusz Waligóra wybiera się w kolejną podróż po Polsce. Tym razem jego przewodniczką będzie Odra.

W styczniu Mateusz Waligóra został czwartym Polakiem, który zdobył biegun południowy. 4 września wyruszył na kolejną wyprawę — tym razem o wiele bliższą i być może ważniejszą.

  • Kiedy trzy lata temu kończyłem marsz wzdłuż Wisy, to wiedziałem, że jeszcze kiedyś dam się poprowadzić nurtowi innej rzeki — opowiada Waligóra.

Podróżnik mówi, że jest z tą rzeką blisko związany — od kilkunastu lat mieszka we Wrocławiu, przez który przepływa Odra. — Czytając książki o Odrze nie sposób nie zauważyć, że jest ona opisywana jako niebezpieczna rzeka. Pamiętam powódź tysiąclecia i zalane osiedla Wrocławia. Zdaję sobie również sprawę, jaką rolę Odra pełniła przez wieki. Człowiek postanowił, że będzie mu służyła. Ja natomiast chciałbym pokazać jej inne oblicze — sprawdzić, czy jej lasy łęgowe słusznie nazywane są Amazonią Europy i kim są ludzie, którzy mieszkają nad jej brzegami i przejmują się jej losem. Chciałbym przybliżyć ich historie, bo bliskie są mi oddolne inicjatywy — mówi Waligóra.

Swoją wyprawę rozpoczął w poniedziałek 4 września w pobliżu źródeł Odry w Czechach. W wędrówce towarzyszy mu dziennikarz Dominik Szczepański, który przed rokiem relacjonował znad Odry kolejne dni nawiedzającej ją katastrofy ekologicznej oraz fotografka Karolina Krasińska.

Kiedy Waligóra wspomina wydarzenia sprzed roku, mówi, że nie był nimi zdziwiony. – W trakcie wyprawy wzdłuż Wisły dowiedziałem się wiele o tym, jak traktujemy w Polsce rzeki. Chciałbym teraz sprawdzić, czy coś się przez ten rok zmieniło i co z tamtych wydarzeń pamiętają ludzie blisko związani z Odrą — mówi Waligóra.

Przyznaje również, że jeszcze w trakcie wyprawy na biegum, cieszył się na wędrówkę wzdłuż Odry. – Kilka lat temu zrozumiałem, że w podróżowaniu nie chodzi o to, by wybierać miejsca dalekie i egzotyczne. Samo bycie w drodze ma wartość, w Polsce można przeżyć fantastyczne przygody, poznać ciekawych ludzi. Zwłaszcza w miejscach mniej turystycznych, których nazw nigdy nie słyszeliśmy. Udowodniła mi to Wisła. Jestem pewien, że nad Odrą czeka na mnie wiele niesamowitych ludzi i opowieści — mówi Waligóra.

Codzienne relacje z wyprawy publikowane będą na Facebooku:

https://www.facebook.com/MateuszWaligoraOfficial/

Co tydzień będzie można przeczytać także rozmowy z naukowcami, archeologami, pisarzami, aktywistami i badaczami odrzańskiej kultury.

Mateusz Waligóra to specjalista od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca planety. Szczególnie upodobał sobie pustynie: od Australii po Boliwię. Na koncie ma rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata – Andów, samotny rowerowy przejazd najtrudniejszą drogą wytyczoną na Ziemi – Canning Stock Route w Australii Zachodniej, samotny pieszy trawers największej solnej pustyni świata – Salar de Uyuni w Boliwii, pierwsze samotne przejście mongolskiej części pustyni Gobi, przejście Grenlandii z zachodu na wschód. Jako czwarty Polak zdobył biegun południowy. Członek The Explorers Club. 

Dodaj komentarz