fbpx

Rzadko spotykane zjawisko. Można się na nie natknąć teraz

Podczas leśnych spacerów można natrafić na niezwykłe i efektowne zjawisko przyrodnicze, znane jako “lodowe włosy”. Te naturalne, lodowe rzeźby, które przypominają delikatne, podłużne kryształki, są rzadko spotykane, ale intrygujące i piękne w swojej formie.

Tajemniczy grzyb i proces powstawania

Do powstawania “lodowych włosów” przyczynia się obecność grzyba łojówka różowawa (Exidiopsis effusa). Ten grzyb spowalnia proces krystalizacji wody, co prowadzi do wypychania jej w górę i zamarzania w formie włosowatych struktur. Co ciekawe, mimo że zjawisko to jest znane od 1918 roku, dopiero w 2015 naukowcy odkryli dokładny proces jego tworzenia.

“Lodowe włosy” najczęściej można zauważyć na gałęziach drzew i innych roślin. Aby jednak mogły się ukazać, niezbędna jest ujemna temperatura oraz wysoka wilgotność powietrza. Te specyficzne warunki pogodowe są kluczowe dla powstania tego zjawiska.

Nadleśnictwo Wisła, które zamieściło zdjęcie “lodowych włosów” w mediach społecznościowych, opisuje je jako piękne i intrygujące. Takie zdjęcia przyciągają uwagę i zainteresowanie, pokazując, jak niesamowite może być przyroda.

Dodaj komentarz