fbpx

Popularyzatorka nauki Ewa Sumelka w wieku 70 lat obroniła doktorat

Ewa Sumelka, znana propagatorka nauki, historii i sztuki, osiągnęła znaczący sukces akademicki, broniąc w wieku 70 lat doktorat na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jej dysertacja doktorska skupiała się na historii Collegium Anatomicum Uniwersytetu Poznańskiego w latach 1920-1939, wzbogacając i poszerzając wiedzę o tym okresie.

Pracując na emeryturze w Katedrze i Zakładzie Histologii i Embriologii tegoż uniwersytetu, Sumelka jest z nim związana od 1972 roku, z pewnymi przerwami. Jej decyzja o podjęciu pracy nad doktoratem była inspirowana pozytywną reakcją akademicką na jej książkę „Collegium Anatomicum w Poznaniu – o historii, sztuce i nauce”, współredagowaną z Maciejem Zablem.

W pracy doktorskiej pt. „Zarys dziejów Collegium Anatomicum Uniwersytetu Poznańskiego w latach 1920-1939 – od sztuki do nauki”, Sumelka odkrywa nowe fakty, rozszerzając treść książki. Jest to pierwsza dysertacja obroniona na Wydziale Nauk o Zdrowiu UMP od początku pandemii COVID-19 w trybie stacjonarnym.

Interesującą historię ma budynek Collegium Anatomicum, zaprojektowany przez Edwarda Madurowicza i wybudowany w latach 1921-1929. Zainteresowanie Sumelki tym obiektem zrodziło się podczas przygotowań do wystawy historycznej na temat budynku, zorganizowanej w ramach Nocy Naukowców w 2008 roku.

Otwarcie procedury doktorskiej miało miejsce w 2017 roku. Sumelka przyznała, że praca nad doktoratem trwała sześć lat, podczas których była również zaangażowana w inne projekty, w tym jubileuszowe publikacje Uniwersytetu Poznańskiego i projektowanie kostiumów do „Czarodziejskiego fletu” Mozarta.

Obrona doktoratu była wydarzeniem, w którym uczestniczyło wielu dawnych współpracowników, przyjaciół z innych uczelni i kolegów. Po uzyskaniu stopnia doktora, Sumelka zapowiedziała odpoczynek i rezygnację z dalszej kariery akademickiej, choć zamierza kontynuować badania i publikacje naukowe, wykorzystując materiały zgromadzone podczas pisania doktoratu.

Sumelka, będąc na emeryturze od kwietnia, zajmuje się różnorodnymi projektami, w tym dokumentacją i archiwizacją badań, tworzeniem rysunków do książek dydaktycznych, a także organizacją warsztatów naukowych. Jest laureatką konkursu Popularyzator Nauki, uhonorowaną za swoje liczne publikacje i wkład w upowszechnianie wiedzy.

One thought on “Popularyzatorka nauki Ewa Sumelka w wieku 70 lat obroniła doktorat

  • 29 listopada 2023 at 10:50
    Permalink

    Miejmy nadzieję, że podobne projekty nie pojawią się na granicy polsko -białoruskiej.

    Reply

Dodaj komentarz