fbpx

Polska szarlotka uznana najlepszym słodkim ciastem na świecie

Szarlotka zajęła pierwsze miejsce w rankingu 78 najlepiej ocenianych słodkich ciast świata — poinformował portal Taste Atlas. Wyprzedziła takie przysmaki jak amerykański placek jabłkowy, angielskie ciasto Banoffee oraz francuską tartę cytrynową. W zestawieniu nie znalazł się jednak żaden inny polski wypiek.

Polskie specjały często pojawiają się w rankingach popularnego kulinarnego portalu Taste Atlas. Tym razem jeden z nich zdobył pierwsze miejsce. Mowa o szarlotce, która została uznana za najlepsze słodkie ciasto świata. Ranking oparto na 2811 zweryfikowanych recenzjach użytkowników serwisu.

Redakcja portalu podkreśla, że istnieje mnóstwo sposobów przygotowania szarlotki. “Zwykle robi się ją z kruchego lub półkruchego ciasta i jabłek, surowych bądź gotowanych. Tradycyjnie pokryta jest kruszonką” – opisuje Taste Atlas, dodając, że można ją także upiec z cienką warstwą bezy lub w wersji z brzoskwiniami, gruszkami czy rodzynkami w nadzieniu.

Szarlotka najlepiej ocenianym słodkim ciastem świata

Oprócz szarlotki w rankingu 78 najlepszych słodkich ciast świata nie pojawił się żaden inny polski wypiek. Drugie miejsce zajął Geraardsbergse mattentaart, niemiecki placek z ciasta francuskiego z nadzieniem migdałowym. Na trzecim miejscu znalazł się grecki przysmak Sfakianopita, wyglądający jak naleśnik. W pierwszej piątce znalazły się także amerykańska tarta limonkowa oraz austriacki odpowiednik szarlotki, czyli Appeltaart.

Największą popularnością cieszyły się wypieki ze Stanów Zjednoczonych, które zajęły ponad 30 z 78 miejsc w rankingu. Oprócz wspomnianej tarty limonkowej, użytkownicy Taste Atlas docenili m.in. ciasto pekanowe, tartę z borówkami, tartę z batatów oraz tartę z nadzieniem o smaku krówek.

Pełny ranking “78 najlepszych słodkich ciast świata” dostępny jest na portalu Taste Atlas oraz w jego mediach społecznościowych. Taste Atlas specjalizuje się w tworzeniu kulinarnych rankingów oraz przewodników po kuchniach z całego świata. Jak zaznaczono na łamach portalu, takie rankingi “nie są ostateczną oceną jedzenia, lecz mają na celu promowanie doskonałego, lokalnego jedzenia, wzbudzanie dumy z tradycyjnych potraw oraz zachęcanie do spróbowania nowych dań”.

 

Źródło: tasteatlas.com

Dodaj komentarz