fbpx

Irakijczyk odzyskał krtań dzięki polskim chirurgom

Mężczyzna, który stracił krtań po tym, jak zachorował na raka, odzyskał narząd dzięki chirurgom z Gliwic. Specjaliści z Instytutu Onkologii przeszczepili młodemu Irakijczykowi narządy szyi. Dzięki operacji przeprowadzonej w Polsce mężczyzna może znów normalnie oddychać i mówić.

Names ma 31 lat i pochodzi z Iraku. Trzy lata temu rak krtani przerwał jego naukową karierę na Uniwersytecie w Bagdadzie. Lekarze usuneli chorą krtań, mężczyzna stracił głos. W szpitalach w Iraku i Niemczech nikt nie potrafił mu pomóc.

Pomogli znajomi z Polski. Wśród nich Joanna Michalska.

— On się dowiedział, że ja też jestem medykiem. Zapytał, czy znam profesora Maciejewskiego, bo oglądał w internecie jego publikacje — opowiada Michalska.

Names dowiedział się z internetu o zespole profesora Adama Maciejewskiego, który jako jedyny w Europie przeprowadza przeszczepy narządów szyi.

Osiem miesięcy przygotowań

Pierwszym krokiem była kwalifikacja do zabiegu, potem dziesiątki stron dokumentów wysyłanych do Ministerstwa Zdrowia. Wszystko trwało prawie osiem miesięcy.

— Irakijczyk musiał uzyskać zgodę ubezpieczyciela. Czyli zostać objęty ubezpieczeniem formalnie, ale o ile mi wiadomo nie było z tym problemów — wyjaśnia prof. Krzysztof Składowski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Operacja trwała 16 godzin. Przeszczepiono między innymi krtań, przełyk i tarczycę. Dziś lekarze z Gliwic mówią, że się udało.

— To kwestia sześciu miesięcy, kiedy unerwione zostaną struktury odpowiedzialne za funkcje mowy, czyli struny głosowe — mówi prof. Adam Maciejewski.

To piąta taka operacja przeprowadzona przez zespół profesora Maciejewskiego. Najmłodszym pacjentem był sześcioletni Tymek. Niedługo doświadczenia lekarzy z Gliwic wykorzystają ośrodki medyczne w Stanach Zjednoczonych i Belgii.

Źródło: polsatnews.pl

One thought on “Irakijczyk odzyskał krtań dzięki polskim chirurgom

Dodaj komentarz