fbpx

Dom spokojnej starości i przedszkole w jednym

W zachodniej części Seattle funkcjonuje wyjątkowy kampus, który zrywa ze stereotypowym myśleniem o edukacji dzieci i opieką nad osobami starszymi. Jego niezwykłość polega na połączeniu pod jednym dachem przedszkolaków i seniorów. Zintegrowane Centrum Edukacji (bo tak nazywa się ta placówka) w Seattle to nowa forma ośrodka społecznego – połączenie przedszkola i domu spokojnej starości. Udowodniono, że wzajemna relacja pozytywnie wpływa na obie grupy społeczne.

Aż pięć dni w tygodniu, dzieci i staruszkowie spotykają się przy okazji planowanych wspólnych działań, takich jak zajęcia z tańca, sztuki, gotowania, czy po prostu podczas zwykłych odwiedzin spędzonych na rozmowach.
Tej nietypowej inicjatywie został poświęcony film ‘Present Perfect’ który został zrealizowany przez absolwentkę Uniwersytetu w Seattle – Evanę Briggs. Celem tego poruszającego obrazu nakręconego zupełnie samodzielnie i za własne pieniądze, jest dotarcie do jak największego grona odbiorców.

1411063903080
Zdaniem twórczyni filmu, starsi mieszkańcy przeszli kompletną transformację dzięki niemal codziennej obecności dzieci. W momencie, kiedy maluchy przekraczają próg ich ośrodka, rezydenci jakby przebudzali się z letargu, w który zapadają, gdy nie mają zajęcia i dopada ich przygnębiająca myśl o starości. – Takie widoki są zawsze bardzo smutne. Ale kiedy przychodzą pełne zapału do zabawy i tworzenia nowych rzeczy dzieci, to do ośrodka automatycznie wraca życie – mówi Briggs. Jej zdaniem pozytywny wpływ obecności dzieci wynika z tego, że traktują swoich współtowarzyszy zabaw zupełnie bez uprzedzeń. Świadczy o tym już sam początek trailera filmu, w którym widać spotkanie małego chłopca o imieniu Max z mężczyzną w podeszłym wieku. Staruszek nie był w stanie dosłyszeć jego imienia i nazywał go na zmianę Mack, Matt i Match. Chłopiec był jednak bardzo cierpliwy – z uprzejmością (ale i z wytrwałością) poprawiał błąd, z którego za którymś razem w końcu wybrnął jego współrozmówca.

2d032e17ee1d86fa001c465ddcd54f26
Rodzice dzieci bardzo chętnie wysyłają swoje pociechy do Zintegrowanego Ośrodka Nauczania, aby te już od najmłodszych lat oswoiły się z tematem starości, który we współczesnym świecie jest spychany na dalszy plan. Dzięki temu mają tam nabrać szacunku do osób starszych. Dorośli wierzą także, że od tak doświadczonych osób, dzieci są w stanie wiele się dowiedzieć – w końcu życie jest najlepszym nauczycielem.

150616_abc_present_perfect_trailer3_16x9_992
Sam tytuł filmu ‘Present Perfect’ odwołuje się do momentu spotkania się ze sobą dwóch grup społecznych – przedszkolnej, czyli tej bez żadnego bagażu doświadczeń i mającej przed sobą jeszcze wiele do przeżycia, oraz tej starzejącej się, której przyszłość nie będzie trwała zbyt długo.
To projekt o życiu teraz – dokładnie w tym momencie, co doskonale widać podczas wzruszających spotkań dzieci i osób starszych – zaznacza reżyserka.

mgid uma image mtv.com 10556948
Briggs ma nadzieje, że jej film otworzy dyskusję na temat opieki nad starzejącymi się społeczeństwami. Nagrywając go, spędziła mnóstwo czasu w domu opieki, co otworzyło jej oczy na problem segregowania społeczeństwo ze względu na wiek.

Źródło: kickstarter.com, cnn.com, today.com, fpiec.pl

3 thoughts on “Dom spokojnej starości i przedszkole w jednym

 • 27 września 2015 at 21:10
  Permalink

  Oh, wspaniałe! Ale cóż, w tv lepiej sprzedają się śmierć i afery polityków, niż takie pozytywne inicjatywy

  Reply
 • 3 października 2015 at 23:39
  Permalink

  super pomysł …popieram takie rozwiązanie .Osoby starsze za pewnie czują się wspaniale nie wiem jak dzieci ale myślę że też dobrze

  Reply

Dodaj komentarz