fbpx

Saudyjki mogą jadać z mężczyznami w restauracjach. Zniesiono zakaz

W restauracjach na terenie Arabii Saudyjskiej do tej pory obowiązywały przesłony oddzielające część damską i męską, osobne sale lub nawet osobne wejścia dla pań i panów. W niedziele ogłoszono zniesienie tych przepisów. Zmiana ta może się wydać konserwatystom na tyle kontrowersyjna, że władze królestwa wprowadziły ją bez rozgłosu.

O nowych regulacjach poinformowała oficjalna agencja SPA, w długim komunikacie wyliczającym zmiany różnych przepisów i norm, jak dopuszczalna długość fasady budynku, czy pozwolenie na umieszczanie kuchni na piętrze, a nie tylko na parterze domu. Nowy przepis wydało ministerstwo do spraw municypalnych i wiejskich.

Wprawdzie drogie restauracje i luksusowe hotele w Dżuddzie i Rijadzie nie przestrzegały ostatnio obowiązku separowania mężczyzn i kobiet, ale w innych miejscach podział taki był respektowany.

Podział był nawet na weselach

Zachodnie sieci takie jak Starbucks, musiały dzielić pomieszczenia na sale rodzinne, w których kobiety mogły przebywać same lub w towarzystwie mężczyzn, oraz sale dla singli, gdzie przyjmowano wyłącznie mężczyzn.

Jeśli powierzchnia restauracji była zbyt mała, część damską od męskiej rozdzielano zasłonami.

W całej Arabii Saudyjskiej nadal obowiązuje norma, zgodnie z którą w miejscach publicznych kobiety i mężczyźni są rozdzielani: w szkołach, na uniwersytetach, a nawet na weselach.

Coraz więcej praw kobiet

Jest to kolejny krok, w kierunku równouprawnienia kobiet i mężczyzn w Arabii Saudyjskiej. W sierpniu zniesiono przepis, który ograniczał swobodę podróży kobiet i pozwolono, by występowały one o paszport.

W czerwcu 2018 roku królewski dekret pozwolił kobietom siadać za kierownicą samochodu. Wcześniej Arabia Saudyjska była jedynym krajem na świecie, w którym kobiety nie miały prawa prowadzić auta.

Źródło: Associated Press

Dodaj komentarz