fbpx

W Polsce pojawiły się fioletowe pszczoły, nie widziano ich od 70 lat

Nikt ich nie widział od blisko 70 lat, teraz znów się pojawiły i to we Wrocławiu. Mowa o bardzo rzadkim gatunku pszczoły o nazwie Zadrzechnia Fioletowa.

Na razie takie pszczoły zaobserwowano we Wrocławiu w kilku miejscach w okolicach Kozanowa. Członkowie stowarzyszenia Natura i Człowiek wierzą jednak, że jest ich dużo więcej i rozpoczynają poszukiwania owadów.

Każdy może pomóc

Ekolodzy apelują, by każdy, kto zauważy fioletową pszczołę, skontaktował się z nimi. Informacje można wysyłać na adres naturaiczlowiek@gmail.com. Z członkami stowarzyszenia można się też skontaktować przez Facebooka.

Owad jest dość charakterystyczny, więc nie trzeba być znawcą pszczół, by go rozpoznać.

“Jest to największa pszczoła występująca na terenie naszego kraju. Mierzy nawet cztery i pół centymetra długości i ma bardzo charakterystyczne skrzydła. Do tej pory występowała bardzo rzadko. Nie była notowana od około 70 lat” – tłumaczy Paweł Michołap z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Badacze chcą również rozdać wrocławianom nasiona kłosowca pomarszczonego, który jest dobrym wabikiem na Zadrzechnia Fioletowa.

[…]

Jeśli uda CI się zobaczyć pszczołę miodną, trzmiela, albo inny gatunek pszczoły, zrób zdjęcie telefonem komórkowym i dołącz do największego badania pszczół w Polsce! Dodaj zdjęcie tutaj: facebook.com/NaturaICzlowiek/.

One thought on “W Polsce pojawiły się fioletowe pszczoły, nie widziano ich od 70 lat

Dodaj komentarz