fbpx

W Szwajcarii powstała nowa, naturalnie różowa czekolada

Dzięki wysiłkom naukowców wielbiciele czekolady mogą od teraz cieszyć się nową wersją swojego przysmaku. Jej nietypowy kolor jest całkowicie naturalny. Różowa czekolada powstaje bowiem ze specjalnych nasion kakaowca.

Barry Callebaut to największy producent i przetwórca kakao na świecie. Po 13 latach badań zaprezentował światu całkowicie nowy gatunek czekolady.

„Ruby chocolate” (rubinowa czekolada), bo tak się dokładnie nazywa, ma nie tylko intensywnie różowy kolor, lecz także wyjątkowy smak – przypominający czerwone owoce jagodowe, nieco kwaśny, ale równocześnie słodki. Tak przynajmniej jest opisywany, bo póki co szansę na spróbowanie tej odmiany mieli jedynie testerzy z Wielkiej Brytanii, USA, Chin i Japonii oraz goście obecni na wczorajszej premierze w Szanghaju.

Różowa czekolada powstawała przez 13 lat

Serwis „Bloomberg” nazywa to odkrycie przełomem w branży. O tym, jak trudno jest stworzyć zupełnie nowy, a przy tym całkowicie naturalny gatunek czekolady, świadczy fakt, że ostatnie wydarzenie o podobnej randze było w 1930 roku. Wtedy Nestle zaczęło sprzedawać batoniki z białą czekoladą.

Jak powstaje „ruby chocolate”? Szef wykonawczy Barry Callebaut, Antoine de Saint-Affrique, tłumaczy, że podstawą jest specjalny rodzaj nasion kakaowca, eksportowany z Wybrzeża Kości Słoniowej, Ekwadoru i Brazylii. Za różowy kolor czekolady odpowiada naturalny, niebarwiony puder pozyskiwany ze wspomnianych nasion.

Naukowcy zatrudnieni przez czekoladowego potentata pracowali nad tym odkryciem przez 13 lat. Nic więc dziwnego w tym, że przedstawiciele firmy nie chcą zdradzać szczegółów dotyczących produkcji różowej czekolady.

 

Źródło: materiały prasowe

One thought on “W Szwajcarii powstała nowa, naturalnie różowa czekolada

  • 13 lipca 2019 at 04:52
    Permalink

    Wielu językoznawców powie Czekolada jest nazwą własną. Niestety nie jest do końca tak. Czekolada jest określeniem, nie nazwą, w polskiej mowie jest dwu słowem: Gorzka woda, tak właśnie gorzka woda nie inaczej. Niestety poprzez utrwalenie słowa Czekolada, wypowiadamy, w obcej mowie to słowo, myśląc ze wypowiadamy je właściwie i poprawnie. Profesorem z tytułami nie potrzeba być, by zajrzeć do słownika, i przekonać się o słowie Czekolada. Poprzez niezrozumienie tego słowa, które co dzień wypowiadamy, produkujemy Lody czekoladowe, ciasto czekoladowe, i najdziwniejsza rzecz jaka trafiła się nam robimy Czekoladę gorzką, i tu trafiamy na Masło maślane, czyli dualizm językowy: Gorzka Woda robiona jest poza swoją nazwą jeszcze raz Gorzką. W sklepie będąc prosimy o Czekoladę gorzką, nie wiedząc ze Gorzka woda jest gorzką z natury swojej, nie z receptury producenta. Ale co tam zastanawiać się nad takimi sprawami, kupujemy i ciesząc się czekoladą jemy ją, miast normalnie wypijać jak pija się kakao, herbatę, kawę. Ps. Zaskoczonym tym tłumaczeniem słowa Czekolada, proponuję słowniki, z których dowiecie się o Gorzkiej Wodzie.

    Reply

Dodaj komentarz