fbpx

Islandia. Próbny 4-dniowy tydzień pracy okazał się wielkim sukcesem

Islandia dołączyła do krajów, które testują 4-dniowy tydzień pracy. Rezultaty eksperymentu społecznego przerosły wszelkie oczekiwania. W ramach doświadczenia tydzień pracy skrócony został o 1 dzień na korzyść weekendu.

Choć brzmi to jak utopia, próby skrócenia tygodnia pracy do 4 dni są podejmowane coraz częściej. Eksperymenty te zwykle kończą się sukcesem, zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy. Podobne pomysły pojawiały się już w Hiszpanii oraz Zowej Zelandii. Entuzjastką skrócenia czasu pracy do 4 dni w tygodniu jest także premierka Finlandii Sanna Marin. Rozwiązanie testowało też kilka firm, w tym Microsoft w Japonii oraz polski oddział firmy marketingowej Tradedoubler. Teraz o zaletach 4-dniowego tygodnia pracy przekonali się Islandczycy.

4-dniowy tydzień pracy wielkim sukcesem na Islandii

Próby skrócenia tygodnia pracy przy utrzymaniu takiej samej wysokości wynagrodzeń przeprowadzono w latach 2015-2019. Według badaczy wydajność w większości miejsc pracy pozostała taka sama lub nawet się poprawiła. W Islandii badania przeprowadziła Rada Miasta Reykjavík i rząd kraju. W eksperymencie wzięło udział ponad 2500 pracowników sektora publicznego, co stanowi około 1 proc. ludności Islandii czynnej zawodowo. Wiele osób, które brały udział w eksperymencie, postanowiło przejść z 40-godzinnego tygodnia pracy do 35 lub 36 godzin w ciągu tygodnia.

W związku z wynikami badania związki zawodowe rozpoczęły renegocjacje wzorców pracy i obecnie 86 proc. islandzkich pracowników albo przeszło do krótszego czasu pracy za taką samą płacę, albo niebawem uzyska do tego prawo.

Badani pracownicy zgłaszali, że czują się mniej zestresowani i narażeni na wypalenie zawodowe, poprawiło się ich zdrowie i równowaga między życiem zawodowym a prywatnym. Z kolei ich szefowie nie mieli większych zarzutów co do jakości wykonanej pracy.

Szereg podobnych badań jest obecnie prowadzony na całym świecie, w tym we wspomnianej wcześniej Hiszpanii, gdzie w związku z pandemią koronawirusa wprowadzono 4-dniowy tydzień pracy. Firma Unilever w Nowej Zelandii testuje zmniejszenie czasu pracy o 20 proc. przy utrzymaniu tej samej stawki.

W maju raport zlecony przez Platform London w ramach kampanii 4 Day Week sugerował, że krótsze godziny pracy mogą zmniejszyć ślad węglowy w Wielkiej Brytanii.

Naukowcy potwierdzają, że powinniśmy pracować jedynie 4 dni w tygodniu

Dodaj komentarz