fbpx

Te słowa w związku są zdecydowanie ważniejsze niż “kocham cię”

Mówienie „kocham cię” nic nie znaczy, jeśli nie jest poparte czynami. Od prozaicznych słów ważniejsze mogą być takie, które są zachętą do szczerej rozmowy. Oto słowa, które powinny paść w każdym związku nastawionym na długoterminowy rozwój. Obojgu partnerom stworzą bezpieczną przestrzeń do wymiany.

„Powiedz mi więcej”

Pozornie nie mówią wiele. A jednak otwierają partnerów na siebie nawzajem. Zwrot „powiedz mi więcej” jest zachętą do poznania perspektywy drugiej strony. Zwrot pomoże załagodzić konflikty i zrozumieć punkt widzenia drugiej połówki. „Powiedz mi więcej” oznacza również ciekawość i żywe zainteresowanie sobą nawzajem – nawet jeśli związek trwa kilka lub kilkanaście lat. Zakłada bowiem zmianę – nasze poglądy, marzenia i plany ewoluują – człowiek, którego poznaliśmy wiele lat temu nie jest już tym samym człowiekiem. Zadawaj pytania tak, jakbyście spotkali się po raz pierwszy w życiu.

„Czy dobrze cię rozumiem?”

Każdy człowiek filtruje rzeczywistość przez pryzmat własnych doświadczeń i emocji. Zatem to, co nam się wydaje nie jest obiektywnym faktem, ale zwykłą opinią. Bywa, że podczas rozmowy skupiamy się na zupełnie innych aspektach niż nasz partner, w efekcie czego łatwo o nieporozumienia i konflikty. Dlatego tak ważne jest dzielenie się z drugą osobą odczuciami i tym, co wydaje nam się, że usłyszeliśmy. Jeśli partner podzielił się czymś ważnym, zapytaj czy dobrze zrozumiałaś – podziel się tym, co wyciągnęłaś z rozmowy. W razie czego poproś o więcej wyjaśnień, dopytuj.

„Słyszę cię. Widzę cię”

Znasz to? Jest poniedziałek, siódma rano. Razem z partnerem szykujecie się do wyjścia, sprawdzając w pośpiechu pocztę i dopijając kawę. I choć nie jest to dobra pora na intymne rozmowy, czasem na fali ekscytacji dzielisz się czymś szczególnym. Wychodząc z domu masz jednak poczucie bycia niezauważoną i nieusłyszaną. Efekt? Rosnące rozgoryczenie. To działa w obydwie strony. Dlatego tak ważne jest, aby podczas rozmowy zapewniać partnera/ partnerkę o własnym zaangażowaniu – powiedz, że słuchasz, że widzisz, że jesteś, oczekuj też tego samego. Nie ma niczego cenniejszego niż ofiarowanie drugiej osobie czasu i cennej energii. Kiedy druga połówka dzieli się z tobą czymś trudnym czy ważnym, zapomnij o udzielaniu rad, chyba że sama cię o to poprosi. Znacznie ważniejsze będzie zapewnienie: „jestem, słyszę cię, widzę cię”. Ten zwrot oznacza – „to, co mówisz, jest dla mnie ważne”.

 

Dodaj komentarz