fbpx

Nie dawali mu szans. Najmłodszy wcześniak świętuje 1. urodziny

Urodził się w 4. miesiącu ciąży. Był tak mały, że mógłby się zmieścić w jednej dłoni, ważył zaledwie 340 g. Lekarze nie dawali żadnych szans na przetrwanie, jednak mały Richard Hutchinson pokazał ogromną siłę i wolę życia. Chłopiec świętował niedawno pierwsze urodziny.

Richard Hutchinson urodził się w stanie Minnesota w USA pięć miesięcy przed terminem. Przez powikłania wywołane przewlekłą chorobą matki, poród rozpoczął się 131 dni za wcześnie. Lekarze zaczęli od razu przygotowywać ją do najgorszego – mówili, że chłopiec nie ma żadnych szans na przetrwanie. Niemowlak urodził się w 4. miesiącu ciąży i był tak mały, że rodzice mogliby go trzymać w jednej dłoni. Ważył zaledwie 340 g.

– Jego rodzice, Rick i Beth, otrzymali poradę prenatalną, w której nasz zespół mówił o możliwych konsekwencjach, dając dziecku 0 proc. szans na przeżycie – powiedział dr Stacy Kern, lekarz ze szpitala dziecięcego w stanie Minnesota.

Trafił do Księgi Rekordów Guinnessa

350-gramowe niemowlę, które urodziło się w tak wczesnym terminie i pokonało większość kłopotów zdrowotnych, jest najmłodszym wcześniakiem na świecie. Kiedy dowiedzieli się o tym przedstawiciele Księgi Rekordów Guinnessa, nie tylko postanowili dopisać go do listy rekordzistów, ale także wspierali jego rodziców w trudnych chwilach.

Z powodu pandemii rodzice Richarda nie mogli zostać z nim na noc w szpitalu, a inni członkowie jego rodziny również nie mogli go odwiedzać. Rodzice codziennie musieli jeździć ze swojego domu w stanie Wisconsin do Minneapolis, czyli około 150 km. Przedstawiciele Księgi Rekordów pomagali w codziennych dojazdach rodziców.

Opuścił szpital po 6 miesiącach

W grudniu 2020 roku, po spędzeniu w szpitalu ponad sześciu miesięcy, Richard mógł wrócić do domu z rodziną.

– Dzień, w którym Richard został wypisany ze szpitala dziecięcego, był wyjątkowym dniem. Pamiętam, że podniosłem go z łóżeczka i po prostu trzymałem ze łzami w oczach – powiedział telewizji CNN lekarz, który opiekował się niemowlęciem.

– Nie mogłem uwierzyć, że to był ten sam mały chłopiec, który kiedyś był tak chory, że bałem się, że może nie przeżyć. Ten sam mały chłopiec, który kiedyś mieścił się w mojej dłoni, ze skórą tak przezroczystą, że widziałem każde żebro w jego maleńkim ciele. Nie mogłem się powstrzymać, ale ścisnąłem go i powiedziałem, jak bardzo jestem z niego dumny – dodał lekarz.

Pierwsze urodziny

5 czerwca Richard obchodził swoje pierwsze urodziny, w otoczeniu rodziny i trzech psów.

– To nie wydaje się prawdziwe – powiedziała matka, kiedy poinformowano ją o rekordzie świata.

– Nadal jesteśmy tym zaskoczeni. Ale jesteśmy szczęśliwi. To sposób, w jaki możemy podzielić się jego historią, aby ludzie wiedzieli więcej na temat wcześniaków – dodała matka.

Dodaj komentarz