fbpx

Pierwszy śmieciomat w Polsce. Wyrzucasz śmieci… zdobywasz punkty

Na Zachodzie automaty przyjmujące śmieci są normą. W Polsce wciąż brakuje takich urządzeń. Ciekawy śmieciomat pojawił się w Wieluniu. Jest połączony z aplikacją mobilną.

Zasady są proste. Mieszkańcy Wielunia przynoszą puste butelki PET bądź puszki, skanują swoją wirtualną kartę, wrzucają śmieci do śmieciomatu, za co zgarniają punkty. Najlepsi w rankingu mają obiecane nagrody, np. w postaci zniżek do kina czy biletów w komunikacji miejskiej.

Specjalnie zaprojektowany i zaprogramowany automat rozpoznaje rodzaj i materiał odpadu. Wszystko za sprawą wbudowanego skanera, który prześwietla przekazywany odpad. Czujnik wychwytuje rodzaj materiału, analizuje kształt oraz wagę śmieci. W ten sposób puszki, butelki, plastikowe opakowania czy kartony nie lądują w jednym koszu” – pisze serwis mambiznes.pl.

Pomysł wydaje się ciekawy, chociaż możemy zastanawiać się, czy akurat taka forma oddawania śmieci jest dla każdego. Niestety pewnie większość starszych zrezygnuje ze względu na aplikację mobilną, która potrzebna jest do zbierania punktów.

Co do samych nagród też można mieć wątpliwości.  „Wykopowicze” słusznie zauważają, że np. w Niemczech czy Czechach za zwrócenie butelek w takich maszynach po prostu dostaje się do ręki pieniądze. Wygodniejsze i praktyczniejsze – zamiast chodzić do sklepu, lepiej podejść do automatu i tam oddać puste szkło.

Jednak kto wie – może Wieluń jest prekursorem i z czasem inne miasta pójdą tą drogą, dopasowując „ofertę” do potrzeb użytkowników, którzy chcieliby w wygodny sposób zwrócić butelki czy inne śmieci.

 

Źródło: tech.wp.pl

Foto: Youtube Polskie Radio Łódź

Dodaj komentarz