fbpx

Spice Gears polecą do Dubaju na Mistrzostwa Świata w robotyce

Młodzi wynalazcy z Kraśnika stworzyli wyjątkowego robota, którego teraz zaprezentują w Dubaju. Spice Gears Team 5883 zaprezentują swój wynalazek na zawodach, które odbędą się w najbliższą sobotę (26 października) i potrwają do niedzieli (27 października).

Młodzi mistrzowie robotyki z Zespołu Szkół Nr 3 w Kraśniku są pierwszą drużyną z Polski, która z sukcesem wzięła udział z zawodach FIRST Robotics Competition. Spice Gears mają za sobą już wiele sukcesów, teraz polecą do Dubaju na Mistrzostwa Świata w robotyce. Jest to duże wyzwanie, gdyż do konkurencji zgorszonych zostało ponad 200 robotów.

– To dla nas wielki zaszczyt, że ta drużyna wraz ze swoimi mentorami może nas promować na całym świecie. Robotyka to już jest sport globalny, bo w krajach bardzo bogatych i zamożnych cieszy się wielkim zainteresowaniem. – podkreśla Jarosław Stawiarski Marszałek Województwa Lubelskiego. – Jestem bardzo wdzięczny, że ten zespół jest i tak się rozwija. – dodaje.

Zespół Spice Gears składa się łącznie z 30-stu osób. Są wśród nich programiści tworzący programy do obsługi robotów, oraz mechanicy odpowiadający za projektowanie i budowę tych maszyn. Do Dubaju poleci siedmioosobowa reprezentacja.

–Pierwsze testy robota, już na miejscu, na arenie zaczniemy w środę (23 października). Jak zwykle, robot przygotowany jest pod tematykę. Co roku jest ona inna, ale co roku dotyczy tego, że świat ma jakiś problem. W tym roku mamy problem z oczyszczaniem oceanu. – wyjaśnia Dariusz Głuchowski mentor Spice Gears Team 5883.

– Oczywiście, nie będziemy oczyszczać oceanu tym robotem, tylko tu są piłki, które są odniesieniem do tych zanieczyszczeń. Mamy je zbierać i umieszczać w odpowiednie miejsca do półtora metra wysokości. – tłumaczy.

Zespół Spice Gears – Team 5883 powstał w 2015 roku z inicjatywy pochodzącego z z Kraśnika Ryszarda Kuśmierczyka, który aktualnie mieszka w kanadyjskim Windsor. Drużyna wzięła udział w pierwszych poważnych zawodach z cyklu FIRST Robotics Competition w 2016 roku w Kanadzie. Polacy zdobyli tam  prestiżową nagrodę sędziów, dało im to również niezbędne doświadczenie. Swój sukces powtórzyli w Chinach zwyciężając dwukrotnie oraz w Turcji, gdzie zdobyli dwa pierwsze miejsca.

Źródło: lubelski.pl

Dodaj komentarz