fbpx

11 rzeczy, które możesz zrobić, żeby oczyścić wątrobę

Pozbycie się toksyn z organizmu jest podstawą spowolnienia procesu starzenia, zapobiegania chorobom i dolegliwościom oraz zmniejszania reakcji alergicznych lub reakcji układu odpornościowego. Twoja wątroba odgrywa tutaj dużą rolę.

Twoja wątroba i jej rola

Wątroba jest największym narządem ludzkiego ciała. Działa również jako gruczoł, z powodu produkcji niektórych substancji chemicznych wysyłanych do innych narządów. Kiedy jesteś zdrowy, nawet nie czujesz istnienia wątroby, ponieważ znajduje się za klatką piersiową, w pobliżu pęcherzyka żółciowego, trzustki i jelit. Narządy te pomagają sobie wzajemnie w całym procesie trawiennym.

Co się dzieje w wątrobie?

 • Wytwarzanie białka i innych substancji chemicznych, które pomagają w krzepnięciu krwi.
 • Produkcja albuminy, substancji chemicznej, która pomaga w równoważeniu płynów w naszym układzie krążenia.
 • Tworzą się węglowodany, które są uwalniane, a następnie przekształcają glukozę w glikogen. Glikogen jest następnie magazynowany w wątrobie i naszych komórkach mięśniowych w celu uzyskania energii.
 • To swoisty filtr dla krwi pochodzącej z przewodu pokarmowego, zanim zasili ona resztę twojego ciała. To filtrowanie obejmuje rozkład różnych chemikaliów i leków, które spożywamy.
 • Uwalnia trójglicerydy i cholesterol.
 • Tworzy mocznik poprzez detoksykację amoniaku, który następnie przesyła do nerek, żeby mógł być wydalony z moczem.
 • Przechowuje witaminy.
 • Rozkłada insulinę i inne hormony.
 • Wytwarza żółć, aby pomóc w trawieniu.

Objawy spadku czynności wątroby

 • Uczucie osłabienia i zmęczenia.
 • Utrata wagi bez szczególnego powodu.
 • Mdłości lub/i wymioty.
 • Żółtawy odcień skóry i gałek ocznych.
 • Powiększone tkanka piersiowa u mężczyzn; impotencja.
 • Łatwo pojawiające się krwawienia i siniaki.
 • Duszność.
 • Ból w okolicach wątroby.
 • W zaawansowanym etapie choroby może występować zatrzymanie płynów w okolicy brzucha lub obrzęk nóg.
 • Zmieszanie psychiczne, ponieważ amoniak nie jest odpowiednio filtrowany.

Istnieje wiele kwestii zdrowotnych, które zależą od tego, czy wątroba jest zdrowa i zdolna do prawidłowego funkcjonowania. Nic dziwnego, że detoksykacja wątroby jest popularnym tematem. Internet jest pełen sugestii dotyczących metod detoksykacji, diety i wspierających suplementów ziołowych. Celem jest nie tylko oczyszczenie naszej „maszyny detoksykacyjnej”, ale także pomoc w odchudzaniu.

11 rzeczy, które możesz zrobić, żeby odtruć swoją wątrobę

W dziedzinie medycyny tradycyjnej stwierdza się, że nie ma możliwości detoksykacji wątroby w celu pozbycia się toksyn, cofnięcia uszkodzenia lub wyleczenia choroby.

Ponadto, w wielu przypadkach, zalecane metody mogą wyrządzić szkodę, nawet jeśli tylko przez krótki czas. Większość metod detoksykacji polega na stosowaniu płynnej diety, przyjmowaniu niezweryfikowanych suplementów lub utrzymywaniu jednego rodzaju pokarmu przez kilka dni. Może to być szczególnie niebezpieczne dla osób z cukrzycą.

Jeśli chodzi o suplementy, większość nie została zatwierdzona przez FDA (The Food and Drug Administration – amerykański urząd do spraw żywności i leków – przypis tłumacza). Chociaż składniki ostropestu plamistego mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego wątroby, a kurkuma wykazała działanie ochrony wątroby przed uszkodzeniem, jak dotąd żadne badania nie potwierdziły, że regularne stosowanie tych substancji jest korzystne.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe stwierdzenia, nadal istnieją sposoby, aby pomóc wątrobie zachować zdrowie i zmniejszyć ryzyko jej uszkodzenia lub choroby.

1 – Utrzymuj zdrową wagę.

Otyłość przyczynia się do choroby znanej jako niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby. Powtarzający się nadmiar tłuszczu w diecie może powodować stany zapalne, które następnie prowadzą do marskości i zwłóknienia. Bezalkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby szybko staje się przyczyną nr 1 kwalifikacji do przeszczepów wątroby.

2 – Umiarkowane spożycie alkoholu.

Picie dużych ilości alkoholu może powodować większe nagromadzenie tłuszczu, stany zapalne i marskość wątroby.

3 – Pij wodę.

Woda jest jednym z najlepszych sposobów wypłukiwania toksyn z organizmu, a także utrzymywania elastyczności stawów, utrzymywania odpowiedniej temperatury ciała, wspomagania trawienia i wchłaniania składników odżywczych. Normy spożycia wody są indywidualne i zależą od wielu czynników, m. in. od wagi, aktywności fizycznej, wieku, trybu życia, niemniej mówi się o min. 2 litrach wypitej wody dziennie dla dorosłego człowieka, by utrzymać jej korzystny wpływ na organizm.

4 – Ogranicz lub wyeliminuj przetworzoną żywność i cukry.

Przetworzona żywność i cukier są największymi przyczynami otyłości, która, jak stwierdzono powyżej, może powodować uszkodzenie wątroby.

5 – Zmniejsz spożycie soli.

Nadmiar soli powoduje, że organizm zatrzymuje płyny i zmniejsza oddawanie moczu. Oddawanie moczu jest jedną z metod uwalniania organizmu z toksyn. Najlepszym sposobem jest więc picie większej ilości wody i zmniejszenie ilości soli. W ten sposób woda wytworzy więcej moczu, wypychając nadmiar toksyn.

6 – Dbaj o przyjmowanie potasu.

Potas stanowi dobrą przeciwwagę dla działania soli. Pokarmy bogate w potas to: ziemniaki, kabaczek, fasola, szpinak, banany.

7 – Dbaj o aktywność fizyczną.

Ćwiczenia to także świetny sposób na pozbycie się toksyn. Ruch ogranicza stany zapalne, które znacząco wpływają na powstawanie wielu chorób. Ponadto pocenie się jest formą uwalniania toksyn z organizmu. Zaleca się minimum 2,5-5 godzin tygodniowo umiarkowanych ćwiczeń lub 1,5-2,5 godzin intensywnych ćwiczeń.

8 – Przyjmuj prebiotyki.

Bądź świadom zdrowia swoich jelit, jedząc prebiotyki. Probiotyki, to bakterie jelitowe, które pomagają w rozkładzie i eliminacji resztek jedzenia. Prebiotyki to rodzaj błonnika, którym odżywiają się probiotyki w celu wytworzenia składników odżywczych niezbędnych do spełnienia swoich funkcji.

9 – Przeciwutleniacze są ważne.

Jedzenie owoców i warzyw jest ważne z wielu powodów. Jednym z nich jest to, że zawierają dużo przeciwutleniaczy. Przeciwutleniacze są istotne w procesie uwalniania komórek z wolnych rodników, które powstają naturalnie w naszym ciele. Zyskujemy nadmiar wolnych rodników, kiedy pijemy alkohol, palimy, przejadamy się lub jemy niezdrowo.

Nasze ciała radzą sobie z normalną ilością wolnych rodników, jednak gdy powstają one w nadmiarze – osadzają się w komórkach. Żywność z przeciwutleniaczami jest bardzo ważna, podobnie jak inne produkty, które zapewniają dodatkowe składniki odżywcze lub enzymy, takie jak: kiełki brokułów, arbuz, czosnek i cebula, buraki, orzechy włoskie, awokado, owoce cytrusowe, jabłka (szczególnie jedzone ze skórką), kiszonki, brokuły, kalafior, marchew, zielona herbata.

10 – Zmniejsz liczbę otaczających cię toksyn.

Wybieraj naturalne środki do sprzątania domu, kosmetyki, materiały.

11 – Śpij dobrze.

Twoje ciało nie funkcjonuje prawidłowo, gdy jesteś wyczerpany. Brak właściwego snu powoduje również stres, zwiększa stany zapalne i zachęca do diety bogatej w cukier lub przetworzoną żywność.

Na koniec

Aby odtruć wątrobę, nie musisz głodować przez tydzień, przyjmować drogich suplementów lub napojów w proszku, ani spożywać tego samego jedzenia codziennie przez tydzień. Detoksykacja wątroby powinna wyglądać bardziej jak wspomaganie organizmu poprzez wybór zdrowej żywności, aktywność, dużo wody i poszanowanie potrzeby odpoczynku i regeneracji organizmu.

Nie da się lat zaniedbań naprawić w mgnieniu oka, ale każda drobna zmiana może mieć ogromny wpływ na twoje ciało. Zapobieganie jest najlepszym lekarstwem na każdą chorobę, a zdrowy tryb życia jest najlepszym sposobem detoksykacji wątroby.

 

Źródło: powerofpositivity.com

Tłumaczenie: Kasia Kurzawa

Dodaj komentarz