fbpx

Wysoka gorączka u dziecka – co robić?

Gorączka jest sygnałem, że układ odpornościowy dziecka zaczął walkę. Sama podwyższona temperatura ciała nie oznacza jednak zagrożenia i ciężkiej choroby. Podpowiadamy, kiedy reagować i zgłosić się do lekarza, a kiedy wystarczą domowe metody na zbicie temperatury.

Spis treści:

 1. Gorączka u dziecka – przyczyny
 2. Od ilu stopni jest wysoka gorączka u niemowlaka?
 3. Gorączka 40 stopniu u dziecka – czy i jak ją zbijać?
 4. Kiedy iść do lekarza z gorączkującym dzieckiem?
 5. Co podać dziecku na gorączkę?

Gorączka u dziecka – przyczyny

Przyczyny gorączki u dziecka mogą być bardzo różne. Najogólniej mówiąc, podwyższona temperatura oznacza, że organizm próbuje zwalczyć chorobę. Układ immunologiczny zwiększa aktywność, rozpoczyna się produkcja przeciwciał i komórek obronnych, które będą w stanie pokonać bakterie i wirusy. Gorączka jest zatem objawem pozytywnym – ciało zareagowało naturalnie i prawidłowo na zagrożenie.

Trudno na podstawie samej gorączki zdiagnozować, co się dzieje. Podwyższenie temperatury towarzyszy infekcjom wirusowym, anginie, grypie czy zapaleniu oskrzeli, a także zatruciom i dolegliwościom układu pokarmowego.

Do powszechnych przyczyn gorączki u dzieci zaliczamy infekcje wirusowe i bakteryjne dróg oddechowych, układu moczowego lub układu pokarmowego. Najczęściej są to:

–  grypa;

– rumień nagły (inaczej nazywany “gorączką trzydniową”);

– infekcje ucha;

– zapalenie pęcherza;

–  zapalenie migdałków;

– choroby wieku dziecięcego, takie jak ospa wietrzna, krztusiec.

Od ilu stopni jest wysoka gorączka u niemowlaka?

Wysoka gorączka u niemowlaka, który nie ma więcej niż pół roku, to 38 stopni Celsjusza. Taka temperatura jest sygnałem, że dziecko powinno być zbadane przez pediatrę. U niemowląt powyżej 6. miesiąca życia alarmująca jest temperatura 38,5 stopnia.

Najogólniej uznaje się, że u dzieci poniżej 1. roku życia gorączka o wartości 38 stopni, trwająca 1-3 dni i niedająca się zbić w warunkach domowych, jest sygnałem, że warto zasięgnąć opinii specjalisty. U starszych dzieci, jeżeli nie towarzyszą im inne gwałtowne objawy (duszności, wymioty), przyjmuje się, że umiarkowaną gorączką jest wartość do 38,5 stopnia, a wysoką – powyżej 38,5. Jeżeli temperatura małego człowieka nadal rośnie i sięga 40 stopni (i wyżej), konieczna jest pomoc lekarska.

Gorączka 40 stopniu u dziecka – czy i jak ją zbijać?

Gorączka 40 stopni u dziecka jest wyraźnym sygnałem, że należy podjąć próbę zbicia temperatury i skonsultować się z lekarzem. Choć wysoka temperatura u najmłodszych jest dość częstym zjawiskiem i zazwyczaj ustępuje w ciągu trzech lub czterech dni (samoistnie lub po zastosowaniu metod domowych), wczesne wykluczenie poważnej przyczyny tego stanu jest istotne i może pomóc uniknąć ewentualnych konsekwencji.

Jak zbijać gorączkę? W pierwszej kolejności należy zadbać o stały dostęp do płynów (powinny być spożywane regularnie i w możliwie największych ilościach). Jeśli niemowlak jest karmiony wyłącznie mlekiem mamy, często przystawiaj go do piersi. Zadbaj o to, żebyś sama piła wystarczającą ilość płynów; zapotrzebowanie dla kobiety karmiącej to 2,8 litra – w to wlicza się woda zawarta w spożywanym jedzeniu, przeciętnie około jednego litra dziennie.

Walkę dziecięcego organizmu z gorączką można wspomóc domowymi sposobami. Chyba że dotyczy to niemowlęcia, które nie ma jeszcze pół roku – wtedy zawsze konsultujemy się z lekarzem. U starszych niemowląt i dzieci pomóc mogą: kąpiel w wodzie o temperaturze o 1 stopień (maksymalnie 2 stopnie) niższej niż temperatura ciała, herbata z sokiem malinowym, napary ziołowe (czarny bez, lipa), mleko z miodem i czosnkiem (dla niemowląt powyżej 10. miesiąca życia), chłodne okłady na czoło i kark. Pamiętaj, żeby dodatkowo nie przegrzewać dziecka i nie zmuszać go do przyjmowania pokarmów, jeżeli odmawia jedzenia.

Kiedy iść do lekarza z gorączkującym dzieckiem?

Do lekarza idziemy z niemowlęciem, które nie ma jeszcze 3. miesięcy, a pomiar wskazuje 38-stopniową gorączkę; z niemowlęciem, które ma 3-6. miesięcy i temperaturę 39 st. Celsjusza, a także z dzieckiem, u którego gorączka trwa powyżej trzech dni.

Alarmujące jest również występowanie innych objawów, takich jak: wymioty, odmawianie spożywania jedzenia (szczególnie u dzieci karmionych wyłącznie piersią), wysypka, drgawki. A także objawy, które mogą wskazywać na odwodnienie (dziecko mniej moczy pieluchy, podczas płaczu nie wydziela łez, ma podkrążone oczy).

Bezwzględnie należy jechać do szpitala z niemowlęciem, które nie skończyło 6. miesięcy, a gorączce towarzyszą drgawki, wymioty lub zmiany na skórze (u tak małych dzieci powodem takiego stanu mogą być pneumokoki lub meningokoki, więc nie należy zwlekać). U starszych niemowląt i małych dzieci niepokojące są natomiast duszności, drgawki, wymioty, zmiany skórne, apatia, które towarzyszą gorączce – gwałtowność objawów jest sygnałem, że należy jechać do szpitala.

Co podać dziecku na gorączkę?

Jeżeli w zbiciu gorączki nie pomogą domowe metody, należy podać leki przeciwgorączkowe (dostępne w formie syropów, tabletek czy czopków). Co podać dziecku na gorączkę? Najpopularniejsze są paracetamol i ibuprofen.

Paracetamol może być stosowany u niemowlęcia w każdym wieku (od pierwszych dni życia), a ibuprofen u maluchów od 3. miesiąca. Warto zapamiętać, że u dzieci do 12. roku życia nie można stosować polopiryny, aspiryny i pyralginy.

Jednorazowo można podać dziecku 20-25 mg paracetamolu na kilogram masy (doodbytniczo) – co 6-8 godzin lub 10-15 mg paracetamolu doustnie (co 4-6 godzin). W przypadku ibuprofenu jednorazowa dawka wynosi 5-10 mg na kilogram (doodbytniczo lub doustnie) co 6-8 godzin. Ibuprofen i paracetamol można stosować naprzemiennie: jeżeli podałeś dziecku paracetamol, ale gorączka znowu rośnie, nie możesz ponownie podać paracetamolu (należy czekać sześć godzin), możesz jednak użyć leku z innej grupy – w tym przypadku ibuprofenu, czyli stosujemy dwa różne leki co 3-4 godziny.

One thought on “Wysoka gorączka u dziecka – co robić?

 • 12 stycznia 2023 at 14:05
  Permalink

  Chciałbym zwrócić uwagę na zasadniczą rzecz tzn. pomiar temperatury. Najbardziej miarodajny jest w …. pupie. Trzeba też wziąć pod uwagę termometr. I ten najnowocześniejszy nie musi być najlepszy. Na przykład w okresie histerii pandemicznej mierzono codziennie temperaturę na stanowisku pracy. I wychodziła mi zawsze niska. Zatem postanowiłem sprawdzić. Miałem jeszcze termometr nowoczesny (elektroniczny) i tradycyjny rtęciowy. Ten z pracy przy pomiarze na czole wskazał temperaturę niższą. Elektroniczny przy pomiarze pod pachą wskazał temperaturę wyższą. A termometr rtęciowy przy jednoczesnym pomiarze pod drugą pachą wskazał idealnie prawidłową temperaturę. I to była prawda bo byłem zdrowy jak ryba. A wracając do do dzieci aspiryna nie, ale wywar z kory wierzby tak.

  Reply

Dodaj komentarz