fbpx

Para zmieniła pustkowie w las. Zdumiewające efekty pracy

Fotograf postanowił odtworzyć las z dzieciństwa. Dzięki niemu, w ciągu 21 lat, miejsce które w ponad 90 procentach pokryte było przez piach, stało się zieloną oazą. Oprócz lasów pojawiły się tam także zwierzęta, a cały ekosystem w okolicy odżył. A wszystko to stało się za sprawą jednego małżeństwa.

Pochodzący z Brazylii fotograf, Sebastião Salgado, podczas swoich podróży miał okazję zwiedzić niemal cały świat. Pod koniec jednej z wypraw do Afryki postanowił wrócić do korzeni i odwiedzić miejsce, w którym się wychował. Jednak gdy jednak dotarł do swego rodzinnego domu, jego oczom ukazał się przerażający widok.

– Przyroda, którą zastałem, była tak chora jak ja – powiedział w rozmowie z „The Guardian”. Z zielonych terenów, które pamiętał, nie zostało prawie nic, zachowały się jedynie pojedyncze drzewa.

Salgado postanowił jednak kupić z powrotem swoje rodzinne ranczo. Razem z żoną Leią ustanowili sobie za cel przywrócenie rodzinnego miejsca do dawnego stanu. W 1998 r. otworzyli Instituto Terra, w ramach którego zasadzili ponad 2 miliony drzew. Mogli też liczyć na pomoc osób zaangażowanych w ochronę środowiska.

Efekty, które udało się im osiągnąć, są zachwycające. Nie tylko ich dom jest otoczony bujnym lasem, ale też wróciły do niego także różne gatunki zwierząt. Jak zapewnia małżeństwo, obecnie mogą się pochwalić obecnością 170 gatunków ptaków, 33 gatunków ssaków, 15 gatunków płazów i 15 gadów. Udało się odtworzyć ponad 90 proc. lasu, który wcześniej został wycięty.

Państwo Salgado otworzyli również Centrum Edukacji Ekologicznej, w którym do tej pory uczyło się ponad 17 tys. osób. Małżeństwo edukuje zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe w zakresie dbania o środowisko i wiedzy związanej z lasami, roślinami i zwierzętami. Efekty ich pracy widać gołym okiem.

Źródło: brightvibes.com

Dodaj komentarz