fbpx

Przełomowe odkrycie lekarzy z Bydgoszczy. Wiedzą jak skuteczniej leczyć glejaka mózgu

Specjaliści z Bydgoszczy rozwijają innowacyjną metodę diagnozowania guzów mózgu, co ma zwiększyć efektywność terapii. Politechnika Bydgoska jest dumna z osiągnięć prof. Macieja Harata, który ogłosił pierwsze wyniki badań. Co ciekawe, wkrótce prof. Harat ma prowadzić wykłady na nowym kierunku medycznym tej uczelni. Aktualnie pracuje w Centrum Nauk Medycznych PBŚ oraz kieruje Zakładem Neuroonkologii i Radiochirurgii w Centrum Onkologii.

Prof. Harat we współpracy z ekspertami z różnych instytucji, w tym z ojcem — renomowanym neurochirurgiem prof. Markiem Haratem, prowadził badania nad nową metodą leczenia.

Ich odkrycie? Odkryli sposoby na precyzyjniejsze usuwanie i naświetlanie glejaków, skuteczniej docierając do trudno dostępnych obszarów nowotworu, co może zmniejszyć ryzyko nawrotu.

Aktualna metoda diagnozy guza opiera się na rezonansie magnetycznym (MRI). Jednak badacze z Bydgoszczy przedstawili alternatywę w postaci zmodyfikowanej tomografii pozytonowej (PET). Jej skuteczność jest większa i może zostać wprowadzona do praktyki medycznej w najbliższych latach.

Rezultaty tych prac zostały opublikowane w “Nature Communications”. Dr Maciej Harat wyjaśnił, że nowa technika PET jest bardziej precyzyjna niż tradycyjne MRI.

Główna idea polega na podaniu pacjentowi niewielkiej ilości radioizotopu fluoru 18F, który jest wprowadzany do cząsteczki aminokwasu tyrozyny. Tomograf PET następnie wykrywa miejsce anihilacji, czyli położenie komórek nowotworowych.

Dalsze badania prof. Harata potwierdziły wartość dodawania obrazowania PET do standardowego MRI w diagnozowaniu guzów. W niektórych przypadkach nowa metoda wykazała rozwój choroby nawet wcześniej niż MRI.

By udowodnić skuteczność nowego podejścia, badacze przeprowadzili biopsje mózgu z obszarów wskazanych przez PET i MRI. Analiza materiałów wykazała, że nowa technika jest dokładniejsza.

Prof. Maciej Harat jest optymistyczny co do przyszłości nowego podejścia, które ma szansę poprawić wyniki leczenia guzów mózgu.

Aktualnie nowa metoda jest testowana klinicznie.

Pełne wyniki badań dostępne są w publikacji prof. Harata dostępnej online.

Dodaj komentarz