fbpx

Innowacyjny biomateriał z Polski może zrewolucjonizować medycynę regeneracyjną

Polska badaczka, mgr inż. Dagmara Słota, stworzyła przełomowy materiał, który może całkowicie odmienić sposób, w jaki postrzegamy medycynę regeneracyjną. Ten materiał nie tylko pobudza wzrost naczyń krwionośnych i działa przeciwzapalnie, ale także może uwalniać potrzebne leki w odpowiednim czasie.

Absolwentka biotechnologii na Politechnice Krakowskiej, po roku studiów na Technische Universität w Hamburgu, została wyróżniona za swoje osiągnięcia w XIII Ogólnopolskim Konkursie “Student-Wynalazca”. Jej badania zaowocowały srebrnym medalem podczas Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie w 2023 roku, który przyznano jej wspólnie z mgr inż. Magdaleną Bańkosz za wynalazek związany z biomateriałem do implantów kości.

Mgr inż. Dagmara Słota skupiła się na dwóch kluczowych projektach. Pierwszy dotyczył tworzenia biozgodnych materiałów kompozytowych opartych na polimerach i hydroksyapatycie. Te materiały mają potencjał, aby stać się podstawą implantów kostnych w przyszłości.

„Technologia, którą opracowaliśmy, pozwala na tworzenie implantów dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta. Wszystkie implanty z tego materiału zastępują ubytki kości, a z czasem ulegają resorpcji i zostają zastąpione przez naturalną tkankę”, wyjaśniła Słota.

Kluczem do sukcesu było stworzenie materiału, który najbardziej przypominałby naturalną kość, zarówno pod względem wytrzymałości, jak i interakcji z płynami ustrojowymi.

Jej drugi projekt skupiał się na opracowaniu dwuwarstwowej bioaktywnej powłoki kompozytowej, idealnej do pokrywania endoprotez. Ta innowacyjna powłoka promuje lepsze łączenie implantu z otaczającymi go tkankami, zmniejszając ryzyko jego przemieszczenia. Co więcej, poprzez dodanie specyficznych czynników wzrostu, powłoka wspomaga rozrost naczyń krwionośnych oraz działa przeciwzapalnie.

Biomateriał zaprojektowany przez polską badaczkę jest nie tylko wyjątkowy, ale również wypełnia lukę na rynku. Chociaż na świecie istnieje wiele podobnych projektów, żaden z nich nie osiągnął jeszcze etapu komercjalizacji. Dagmara Słota, pełna optymizmu, już myśli o przyszłych projektach i liczy na pozyskanie funduszy, które pozwolą na kliniczne wdrożenie jej innowacyjnych biomateriałów.

Mgr inż. Dagmara Słota /Fot. Politechnika Krakowska

Dodaj komentarz