U艣miechnij si臋 :) Nauka m贸wi, 偶e to dobre dla twojego serca
Mamy dobre wie艣ci na temat twojego serca. Nowe badania pokazuj膮, 偶e optymi艣ci i rado艣ni ludzie maj膮 zdecydowanie mniejsz膮 szans臋 na rozwini臋cie si臋 u nich choroby wie艅cowej, ni偶 ich pesymistyczni r贸wie艣nicy.
Nowe badania podkre艣laj膮 fakt, 偶e podobnie jak wiele innych chor贸b, choroba wie艅cowa jest czym艣 wi臋cej, ni偶 tylko stanem naszego cia艂a. Sk艂ada si臋 na ni膮 r贸wnie偶 umys艂 i dusza.
Podczas gdy twarde dane udowadniaj膮, 偶e palenie, wysokie ci艣nienie krwi i nadmierny cholesterol zwi臋kszaj膮 ryzyko chor贸b serca, znacznie trudniej zrozumie膰, jak umys艂 i dusza mog膮 chroni膰 nas przed t膮 chorob膮.
Z jednej strony wiemy, 偶e depresja, niepok贸j i stres mog膮 by膰 szkodliwe 鈥 to ma sens i, tak czy inaczej, badania to potwierdzaj膮. Jednak badacze w przesz艂o艣ci przyk艂adali znacznie mniej uwagi do zbadania sytuacji odwrotnej, do odkrycia, jakie stany umys艂u s膮 dobre lub niekorzystne dla naszego serca.
Teraz, dwa du偶e testy przeprowadzone przez s艂ynny Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore zmierzy艂y wp艂yw pozytywnego samopoczucia na funkcjonowanie serca.
Badania pokazuj膮, 偶e w najlepszym przypadku, wysokie wska藕niki dobrego samopoczucia obni偶aj膮 ryzyko choroby wie艅cowej niemal o po艂ow臋 w por贸wnaniu do os贸b, u kt贸rych ta choroba wyst臋puje w rodzinie.
By膰 mo偶e ci ludzie lepiej panuj膮 nad swoim stanem ducha i s膮 bardziej sk艂onni do przestrzegania zalece艅 terapeutycznych.
Optymistyczna osobowo艣膰 oznacza, 偶e 鈥嬧媘aj膮 mniej niepokoju, co przek艂ada si臋 na mniejsze wytwarzanie hormon贸w stresu, adrenaliny i kortyzolu. Optymi艣ci maj膮 obni偶one ci艣nienie krwi, cholesterol, a nawet mniejsz膮 sk艂onno艣膰 do wytwarzania lepkich p艂ytek krwi, co wp艂ywa na zmniejszenie prawdopodobie艅stwa tworzenia si臋 niebezpiecznych skrzep贸w.
Pesymi艣ci maj膮 prawdopodobnie wi臋cej stresu, kt贸ry mo偶e wywo艂ywa膰 dodatkowe problemy z sercem.
Rado艣膰 jest pot臋偶na jak narkotyk
Oba badania autor贸w z Baltimore, zosta艂y opublikowane w American Journal of Cardiology.
Zak艂adaj膮 one,聽 偶e dobre samopoczucie i rado艣膰 s膮 wrodzone. Pytanie jednak, czy cz艂owiek narzekaj膮cy i cyniczny mo偶e znale藕膰 spos贸b na zmian臋.
I, je艣li by艂oby to mo偶liwe, aby go rozchmurzy膰, czy nie jest za p贸藕no na pomoc?
Autorzy milcz膮 na ten temat, ale ich wyniki sugeruj膮, 偶e w kontek艣cie choroby serca, rado艣膰 mo偶e by膰 pot臋偶na jak narkotyk. Recepta to ju偶 inna sprawa. Subtelne mechanizmy umys艂u, duszy i ich interakcji w ciele s膮 niezrozumia艂e i trudne do wyja艣nienia w kategoriach naukowych. W praktyce medycznej jest ma艂o czasu na takie rozwa偶ania. Szybciej dla lekarza jest rozwi膮za膰 problem za pomoc膮 lek贸w i kilku zalece艅 dotycz膮cych diety i 膰wicze艅 fizycznych. Ale w ramach tego ograniczenia, zasugerowano, 偶e lekarz mo偶e wywo艂a膰 optymizm u pacjenta, zapewniaj膮c go o jego faktycznym stanie zdrowia, korzy艣ciach p艂yn膮cych z leczenia i sposobie, w jaki mo偶e poprawi膰 swoje funkcjonowanie.
Pierwsze badania zosta艂y przeprowadzone na grupie 1500 os贸b, kt贸rzy byli w grupie wysokiego ryzyka choroby wie艅cowej, poniewa偶 ich rodze艅stwo mia艂o przypadki choroby wie艅cowej przed uko艅czeniem 60 roku 偶ycia. Po d艂ugoletniej obserwacji, okaza艂o si臋, 偶e osoby w stanie dobrego samopoczucia by艂y o jedn膮 trzeci膮 mniej zagro偶one, aby zapa艣膰 na rodzinne dolegliwo艣ci. A ci, z bardzo wysokim wynikiem dobrego samopoczucia na skali, byli o 48 procent mniej nara偶eni na zaburzenia czynno艣ci serca, takie jak zawa艂 serca, nag艂y zgon sercowy, ostry zesp贸艂 wie艅cowy lub stan wymagaj膮cy stentu lub by-passu.
Wyniki by艂y niezale偶ne od p艂ci, wieku, rasy i tradycyjnych czynnik贸w ryzyka.
W drugim badaniu 6000 os贸b z populacji z dobrym samopoczuciem wi膮za艂o si臋 z 13-procentowym zmniejszeniem cz臋stotliwo艣ci wyst臋powania choroby wie艅cowej, r贸wnie偶 bez wzgl臋du na ras臋 czy p艂e膰.
Pozytywne nastawienie zwi膮zane z d艂ugowieczno艣ci膮
Garry Jennings, dyrektor Baker IDI Heart and Diabetes Institute in Melbourne, opisuje wyniki bada艅 jako solidne, ale twierdzi, 偶e rado艣膰 i dobre samopoczucie s膮 trudne do wychwycenia w kwestionariuszu pacjenta.
鈥淲 dodatku trudno jest oddzieli膰 niski poziom dobrego samopoczucia od depresji, izolacji spo艂ecznej i innych przyczyn niekorzystnych sytuacji, wszystkich znanych i zwi膮zanych z chorob膮 serca鈥. 鈥淩odzi si臋 pytanie „jajko czy kura” w odniesieniu do tych danych, analiza statystyczna mo偶e tylko korygowa膰 ewentualne czynniki zak艂贸caj膮ce鈥.
W ci膮gu ostatnich kilku lat, badania sporadycznie spogl膮da艂y w stron臋 samopoczucia i choroby serca. W 2012 roku, badanie w Dublinie podda艂o ocenie pacjent贸w z chorob膮 serca rok po tym jak zako艅czyli sw贸j program rehabilitacyjny. Opublikowane w czasopi艣mie Behavioral Medicine, badanie wykaza艂o, 偶e u bardziej optymistycznych pacjent贸w pojawi艂o si臋 mniej dzia艂a艅 niepo偶膮danych.
W 2011 roku badania opublikowane w Archives of Internal Medicine, wykaza艂y, 偶e pozytywne nastawienie pomog艂o chorym na serce 偶y膰 d艂u偶ej. Obserwowano 3000 takich pacjent贸w od 15 lat i ci z najwi臋kszymi oczekiwaniami dotycz膮cymi pe艂nego wyzdrowienia mieli wi臋ksze szanse na d艂u偶sze 偶ycie, ni偶 ich pesymistyczni r贸wie艣nicy. Optymi艣ci 偶yli prawie 20 % d艂u偶ej i mieli bardziej aktywny tryb 偶ycia, ni偶 pesymi艣ci.
Istnieje wiele bada艅 na temat skutk贸w nadziei, wiary i pozytywnych prognoz u ludzi z potencjalnie 艣miertelnymi chorobami takimi jak rak. Sugeruj膮, 偶e perspektywa z jak膮 patrz膮 na 艣wiat mo偶e mie膰 wp艂yw na jako艣膰 i d艂ugo艣膰 ich 偶ycia.
Przepisywanie rado艣ci mo偶e by膰 jednak skomplikowane. Niekt贸re badania pokazuj膮, 偶e wzywanie ci臋偶ko chorych ludzi do pozytywnego my艣lenia mo偶e mie膰 odwrotny skutek.
To mo偶e skaza膰 ich na pora偶k臋. Je艣li staraj膮 si臋 my艣le膰 pozytywnie i nie ma efekt贸w, mog膮 czu膰, 偶e przegrali r贸wnie偶 stawiaj膮c wszystko na szal臋 pozytywnego my艣lenia.
殴r贸d艂o:聽afr.com