„Rywalizacja o tytuł Europejskiego Drzewa Roku trwa od początku lutego. Polska lipa św. Jana Nepomucena zdobyła już ponad 20 tys. głosów i plasuje się obecnie na czwartym miejscu. Naszą kandydatkę wyprzedzają tylko drzewa z Hiszpanii, Włoch i Rosji. Wszystko może się jeszcze zmienić. Ostatni tydzień plebiscytu jest tajny, tak więc do ostatniej chwili nie będziemy widzieli, ile głosów zdobyły poszczególne drzewa. Zwycięzcę poznamy 19 marca podczas ceremonii transmitowanej za pośrednictwem internetu”

– podali ekolodzy z Klubu Gaja, którzy koordynują konkurs w Polsce.

Głosować można na stronie www.treeoftheyear.org/PL. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych zostało czternaście drzew z różnych zakątków Europy, które wygrały w konkursach krajowych.

150-letnia lipa św. Jana Nepomucena rośnie samotnie w Dulczy Wielkiej na skraju pól. „Jest przysadzista, posiada szeroką koronę, a najniższe konary łukowato przeginają się niemal do samej ziemi. W krajobrazie typowo rolniczym, pozbawionym większych kompleksów leśnych, a nawet okazalszych drzew, jest swego rodzaju rodzynkiem. Posadzono ją prawdopodobnie, aby dawała cień pracującym na polu rolnikom. Obok lipy znajduje się kapliczka św. Jana Nepomucena” – podali ekolodzy.

 

Źródło: niezalezna.pl