fbpx

Mydło na komary. Wynalazek 2 afrykańskich studentów

Moctar Dembele z Burkina Faso i Gerard Niyondiko z Burundi wynaleźli mydło na komary! Swój wynalazek nazwali „Faso soap” (mydło Faso). Mydło wykonane jest z masła Shea, olejku z trawy cytrynowej i innych sekretnych składników, które odstraszają latające insekty.

Mydło po użyciu pozostawia na skórze woń, która odstrasza  komary – twierdzi Niyondiko. Ponadto, nieczystości po użyciu produktu zawierają substancje, które zapobiegają rozwijaniu się larw komarów, a problem sanitarny w Afryce jest jedną z przyczyn przenoszenia malarii przez komary.

Malaria jest zasadniczą kwestią do rozwiązania. Co roku odnotowuje się kilkaset tysięcy zgonów wywołanych malarią, a  90% z nich ma miejsce w Afryce. Większość zakażonych osób nie ma pieniędzy na leki i kremy odstraszające owady.

Więc pomyśleliśmy o odstraszającym i larwobójczym mydle, które byłoby dostępne w przystępnej cenie dla większości populacji, wiedząc, że mydło jest towarem podstawowym nie zwiększałoby to znacząco wydatków dla ludności – twierdzi Niyondiko.

Wynalazek przyniósł im główną nagrodę w wysokości 25 000 tys. dolarów w konkursie Global Social Venture Competition. To przedsięwzięcie, stworzone przez studentów MBA z Berkeley, powstało, aby pomagać przedsiębiorcom z całego świata w tworzeniu nowych pomysłów, mających pozytywne oddziaływanie. Niyondiko i Dembele pokonali 650 rywali z ponad 40 krajów. To pierwsza nagroda w tym konkursie zdobyta przez Afrykanów.

To uczucie radości i dumy dla nas i Afryki – mówi Niyondiko. To pokazuje również, że Afryka nie jest zacofana i Afrykańczycy są w stanie rozwiązać swoje problemy sami.

 

Dobre Wiadomości

Dodaj komentarz