fbpx

Starsi ojcowie mogą przekazać długowieczność swojemu potomstwu

 

Co prawda młodzi ojcowie są w stanie nadążyć za swoimi dziećmi na placu zabaw, ale ostatnie badania pokazały, że to starsi wiekiem ojcowie mogą przekazać długowieczność swoim dzieciom.

Badania zostały przeprowadzone przez kilku profesorów z Uniwersytetu Northwestern w Evanson Illinois i Uniwersytetu Washington w Seattle.  Skupiały się one wokół “telomerów” – struktur na końcach chromosomów, które chronią chromosom przed uszkodzeniem.

Telomery mają wpływ na długość życia i proces starzenia. Krótsze telomery są związane z krótszą długością życia, zaś dłuższe, z wydłużonym życiem. Te struktury ulegają skróceniu z biegiem czasu we wszystkich obszarach, oprócz męskiej spermy, gdzie z biegiem czasu się wydłużają.

Badania skupiły się na analizie próbek krwi ponad 2 tys. osób na Filipinach. Badacze odkryli, że długość telomerów została odziedziczona przez ich dzieci i dzieci ich dzieci! To oznacza, że starszy dziadek mógł przekazać dłuższe telomery synowi i wnukowi.

Te fascynujące badania dostarczają wgląd do procesu starzenia. NIE znaczy to jednak, że mężczyźni powinni czekać z posiadaniem dzieci do momentu starości, ponieważ z czasem powstają również mutacje, ale jest to obiecujące badanie, które potencjalnie odkrywa kolejny sekret świata, w którym żyjemy.

 

Dobre Wiadomości

Dodaj komentarz