Badania pokazują, że czytanie jest bardzo zdrowe

Image Credit: 3rdgradehudson.blogspot.com

W teorii wszyscy wiemy, że obcowanie z książkami nam służy. Jednak teraz, naukowcy udowadniają na ile dobre jest czytanie i jak wiele korzyści płynie z czytania dla wszystkich moli książkowych.

Naurolog, Susan Greenfield, tłumaczy, że czytanie pomaga wydłużyć zdolność koncentracji i poprawić zdolność dziecka do jasnego myślenia. Wyjaśnia:

 

Opowiadania mają wstęp, rozwinięcie i zakończenie – strukturę, która pomaga naszemu mózgowi myśleć sekwencyjnie, połączyć przyczynę, skutek i znaczenie. To niezbędne, żeby nauczyć się tej umiejętności jako dziecko, kiedy mózg jest bardziej plastyczny. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice czytali swoim dzieciom. Im więcej czytamy, tym jesteśmy w tym lepsi.

John Stein, emerytowany profesor neurobiologii w Magdalen College w Oxford twierdzi jednoznacznie – Czytanie ćwiczy cały mózg.

Badania z 2009 roku pokazują, że czytanie faktycznie pomaga nam stworzyć nowe ścieżki neuronowe, w momencie kiedy nasz mózg przetwarza doświadczenia, o których czytamy. Co ciekawe nie pojawia się to jednak podczas oglądania telewizji, gry na komputerze lub innych biernych czynności.

Inne fascynujące badanie z Uniwersytetu w Sussex w 2009 roku pokazuje, że zaledwie sześć minut czytania może zmniejszyć poziom stresu o ponad dwie trzecie. Dowiedziono, że taka ilość czytania była bardziej korzystna od słuchania muzyki czy spaceru.

Na koniec, jeszcze jedno badanie, z Uniwersytetu Kalifornii Berkeley, które zostało opublikowane w Archives of Neurology, pokazujące, że czytanie od małego może zapobiegać chorobie Alzheimera. Hamuje ono powstawanie amyloidu (białka), blaszki którą znaleziono w mózgach osób z chorobą Alzheimera. Naukowcy, którzy przeprowadzili badanie, dowiedli, że ludzie którzy wykonywali działania stymulujące mózg, jak czytanie, gra w szachy, pisanie listów i inne, od szóstego roku życia mielił bardzo niski poziom blaszek amyloidowych w starszym wieku. U tych, którzy nie byli zaangażowani w tego typu aktywności, poziom blaszek amyloidu był podwyższony.

 

Źródło:

http://www.goodworldnews.org/index.php/health?start=18

 

Dobre Wiadomości

Dodaj komentarz