fbpx

Maliny w połączeniu z prebiotykami mają korzystny wpływ na wątrobę

Maliny to jedne z najpopularniejszych owoców, nie tylko ze względu na ich słodki, soczysty smak, ale również ze względu na znane właściwości prozdrowotne. Najnowsze badania przeprowadzone przez dr Bartosza Fotschkiego z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie pokazują, że spożywanie malin w połączeniu z suplementami prebiotycznymi potęguje prozdrowotne efekty tych owoców, wpływając korzystnie na metabolizm wątroby.

Dr Fotschki przypomina, że maliny są bogatym źródłem bioaktywnych związków o dużym potencjale prozdrowotnym, w tym przeciwutleniaczy takich jak cyjanidyny, antocyjany, elagotaniny oraz kwasy fenolowe. Przeciwutleniacze są naturalnymi substancjami, które mogą chronić organizm przed rozwojem wielu chorób dietozależnych.

Badania Fotschkiego skupiły się na stymulacji bakterii jelitowych, by poprzez suplementację prebiotykami zwiększyć efektywność rozkładu polifenoli z malin. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Food Research International.

„Naukowiec w swoich badaniach postawił na połączenie preparatu polifenolowego z malin z prebiotycznym działaniem fruktooligosacharydów — to produkty z grupy błonników wspomagające rozwój bakterii probiotycznych, niezbędnych do prawidłowej pracy jelit” – mówi raport z Instytutu.

Wyniki badań potwierdziły, że taka kombinacja zwiększa efektywność metabolizmu polifenoli do związków chemicznych o większym potencjale prozdrowotnym. „Mechanizm działania tej mieszanki łączy ze sobą wzrost liczby bakterii wykazujących zdolność do metabolizmu polifenoli w przewodzie pokarmowym ze zwiększonym stężeniem metabolitów, które docierają do wątroby i regulują mechanizmy związane z metabolizmem lipidów, stresem oksydacyjnym oraz stanem zapalnym” — opisuje dr Fotschki.

Podsumowując, połączenie spożycia malin z suplementem prebiotycznym wzmacnia działanie prozdrowotne tych owoców, co korzystnie wpływa na metabolizm wątroby.

Dr Fotschki podkreśla, że choć wyniki są obiecujące, dalsze badania na ludziach są niezbędne. „Połączenie polifenoli występujących w różnych produktach (np. soku, musie, liofilizacie) z fruktooligosacharydami może być cennym dodatkiem diety wspierającym profilaktykę zdrowotną i mógłby już teraz pojawić się w wielu produktach o potencjale prozdrowotnym” — dodaje.

Badanie było realizowane w ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. To kolejny krok w dążeniu nauki do lepszego zrozumienia roli, jaką dietę i mikrobiotę jelitową mogą odgrywać w profilaktyce i leczeniu chorób dietozależnych.

Źródło: sciencedirect.com

 

Dodaj komentarz