fbpx

Jak zmiana tego, co mówimy może zmienić nasze doświadczenie i samopoczucie

Nasz sposób mówienia nie tylko wpływa na to jak postrzegają nas inni, ale ma także potencjał kształtowania naszego zachowania i samopoczucia. Zastąpienie jednego słowa innym może wywołać ogromną różnicę w tym jak podchodzimy do swoich celów na co dzień.

Tak twierdzi Bernard Roth, profesor Uniwersytetu ze Stanford i szef Stanford’s Hasso Plattner Institute of Design. W swojej nowej książce „The Achievement Habit”, proponuje kilka lingwistycznych poprawek, które mogą sprawić, że będziemy osiągali lepsze samopoczucie. Oto dwie najprostsze:

  1. Zmień „ale” na „i”.

Być może często mówisz – Chcę iść do kina, ale mam coś do zrobienia.

Zamiast tego, Roth sugeruje, abyś powiedział – Chcę iść do kina i mam coś do zrobienia.

W swojej książce pisze – kiedy używasz słowa ale, tworzysz w sobie konflikt (a czasem i powód), który w rzeczywistości nie istnieje. Innymi słowy, możliwe jest pójście do kina, oraz równocześnie wykonanie swojej pracy – po prostu musisz znaleźć odpowiedni sposób.

exchange-of-ideas-222788_960_720

Równocześnie, gdy używasz słowa i, twój umysł zaczyna zastanawiać się jak poradzić sobie z obiema częściami wypowiedzi. Być może obejrzysz krótszy film, a może zlecisz komuś część swojej pracy.

  1. Zmień „muszę na „chcę”.

Roth proponuje proste ćwiczenie – następnym razem, gdy pomyślisz „muszę”, zmień „muszę” na „chcę”.

To ćwiczenie bardzo pomaga ludziom uświadomić sobie, że to co robią w życiu – nawet te rzeczy, które uważają za nieprzyjemne – są w rzeczywistości tym, co sami wybrali.

Na przekład, jeden ze studentów Rotha miał poczucie, że musi odbyć dodatkowe zajęcia z matematyki dla potrzeb swojej pracy magisterskiej, mimo, że ich nie znosił. W którymś momencie po zrobieniu tego ćwiczenia, zdał sobie sprawę, że tak naprawdę chciał je zrobić, ponieważ korzyści z ukończenia wymaganych kursów przewyższały dyskomfort siedzenia na zajęciach, których nie lubił i które nie sprawiały mu przyjemności.

mindset-743163_960_720

Obie „poprawki językowe” Rotha bazują na kluczowym składniku strategii rozwiązywania problemów zwanych „myśleniem projektowym” (ang. Desing Thinking). Stosując tę strategię, starasz się zakwestionować swoje automatyczne myślenie i zobaczyć rzeczy takimi jakie naprawdę są.

I kiedy tak eksperymentujesz ze swoim językiem i stylem wypowiadania się, możesz zdać sobie sprawę, że dany problem nie jest tak trudny do rozwiązania jak się wydaje, a ty masz dużo więcej możliwości świadomego kierowania swoim życiem, niż do tej pory sądziłeś.

Źródło: Shany Lebowitz businessinsider.in

 

One thought on “Jak zmiana tego, co mówimy może zmienić nasze doświadczenie i samopoczucie

Dodaj komentarz