fbpx

Lekarze zalecają „test schodów”. Zweryfikuje stan twojego serca

Choroby serca wciąż zbierają smutne żniwo wśród Europejczyków i u wielu powodują przedwczesną śmierć. Wiele zawałów serca dałoby się uniknąć, gdyby ludzie chętniej monitorowali stan swojego zdrowia. Poniższy test pierwszej oceny, tzw. test schodów, możesz wykonać samodzielnie w domu.

Do głównych przyczyn zawału serca należą: złogi tłuszczu na wewnętrznych ściankach tętnic, wysoki cholesterol i nadciśnienie tętnicze. Oczywiście są to przyczyny wtórne, a do pierwotnych należą niewłaściwa dieta, brak ruchu i stosowanie używek takich jak papierosy czy picie alkoholu.

Niestety profilaktyka chorób serca w Polsce wciąż nie jest powszechna – do najchętniej kupowanych i spożywanych pokarmów należą te spod „czerwonego światła” – mięso, nabiał, jaja, słodycze, słone przekąski i produkty mocno przetworzone, które zawierają tłuszcze typu „trans”. Bardzo możliwe, że wiele chorób dałoby się uniknąć, gdyby Europejczycy śledzili najnowsze wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która odradza spożywanie mięsa i nabiału, popiera natomiast spożywanie pełnowartościowych produktów roślinnych.

Wytyczne zostały ułożone na podstawie wyników badań, które badały wpływ diety na zdrowie i długość życia poszczególnych grup etnicznych. Kilkudziesięcioletnie badania T. Colina Campbella na setkach tysięcy osób („The China Study”) udowadniają, że to najlepsza profilaktyka zdrowotna. Dieta roślinna nie tylko chroni przed zawałami, ale również potrafi odwrócić skutki niewłaściwej diety: cukrzycę typu II, nadciśnienie tętnicze, czy nawet powstrzymać ekspresję nowotworu i wesprzeć leczenie farmakologiczne w chorobach przewlekłych (po więcej faktów i badań zapraszamy do książki „Nowoczesne zasady odżywiania”, wyd. Galaktyka).

Lekarze alarmują, by badać się już w młodym wieku, zanim choroba w pełni się rozwinie. A w razie jakichkolwiek nieprawidłowości w akcji serca, należy natychmiastowo zgłosić się do lekarza. Wiele łagodnych symptomów takich jak silne mrowienie ramion, ból lub pieczenie w okolicy mostka czy drętwienie rąk, może (choć nie musi) oznaczać zbliżający się zawał. dr Jesus Peteiro, kardiolog ze Szpitala Uniwersyteckiego A. Coruna zaleca wykonywanie domowego testu na stan zdrowia własnego serca. Jest bardzo prosty i zajmuje kilka minut. Będziesz potrzebował jedynie zegarka/stopera, kilku oddechów i klatki schodowej.

-Jeśli wejście na cztery kondygnacje schodów zajmuje ci więcej niż półtorej minuty, twoje serce nie jest w najlepszej kondycji i dobrze byłoby udać się do lekarzaradzi lekarz.

Ustaw stoper i sprawdź, ile czasu zajmuje ci pokonanie czterech kondygnacji schodów (świetnie sprawdzą się schody w bloku). Nie zwlekaj. Taki test może wykonać każdy o dowolnej porze dnia, niezależnie od wieku. Ustaw stoper i do dzieła! Życzymy powodzenia!

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: portal.abczdrowie.pl

 

 

Dodaj komentarz