fbpx

Oto najlepsze miasta do życia na świecie. Zaskoczeni?

Coroczny indeks uwzględniający najbardziej przyjazne do życia miasta na świecie jest całkowicie zdominowany przez Europę i Kanadę. Widać w nim, że świat odbija się od pandemii.

Wiedeń ( (zdjęcie główne) jest stabilny politycznie, charakteryzuje się niską przestępczością, doskonałą opieką zdrowotną, światowej klasy instytucjami kulturalnymi i przemyślaną infrastrukturą – wszystkie te elementy pomogły Wiedniowi znaleźć się na szczycie corocznego indeksu najbardziej przyjaznych do życia miast świata.

Ocena miast pod względem komfortu życia to trudne zadanie, jednak *Economist Intelligence Unit (EIU) stawia je sobie co roku. Ocenia 172 miasta w pięciu kategoriach: stabilności, opieki zdrowotnej, kultury i środowiska, edukacji i infrastruktury.

*Economist Intelligence Unit to dział badań i analiz należących do Economist Group, świadczący usługi prognozowania i doradztwa poprzez badania i analizy, takie jak miesięczne raporty krajowe, pięcioletnie prognozy gospodarcze dla krajów, raporty dotyczące usług związanych z ryzykiem krajowym i raporty branżowe – przyp.tłumacza.

Stolica Danii, Kopenhaga, zajęła drugie miejsce w najnowszym indeksie. Wspólne trzecie miejsce zajęły Zurych w Szwajcarii i Calgary w Kanadzie. Najwyżej sklasyfikowanym miastem w Wielkiej Brytanii był Manchester – na 28 miejscu – wyprzedzając Londyn na 33 miejscu. USA również nie udało się wejść do pierwszej 25. Najlepiej wypadła Atlanta, która zajęła 26 miejsce.

miassta
Stolica Danii, słynąca z luźnego stylu życia, zajęła drugie miejsce. Zdjęcie: Nick Karvounis

O Wiedniu autorzy raportu powiedzieli:

Stabilność i dobra infrastruktura to główne uroki miasta dla jego mieszkańców, wspierane przez dobrą opiekę zdrowotną i wiele możliwości dla kultury i rozrywki.

Stolica Austrii, która ma jedne z najwyższych podatków w Europie, już wcześniej znalazła się na szczycie rankingu. W osobnym badaniu w 2020 roku została uznana za najbardziej zielone miasto świata.

Po znacznym spadku podczas najgorszych dni pandemii średni wynik jakości życia powrócił już prawie do poziomu sprzed pandemii, podało EIU.

Dodano jednak, że pomimo faktu, że pandemia ustąpiła, pojawiło się nowe zagrożenie dla komfortu życia, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę podczas przeprowadzania naszego badania.

-Byliśmy zmuszeni przerwać ankietę dotyczącą Kijowa, wykluczając stolicę Ukrainy z naszych rankingów.

EIU nie bierze pod uwagę kosztów życia przy opracowywaniu indeksu, co oczywiście wpływa na zdolność ludzi do wygodnego życia. Organizacja ma w tym celu osobny ranking: coroczny Światowy Raport Kosztów Życia.

W najnowszym wydaniu tego raportu Tel Awiw w Izraelu został uznany za najdroższe miasto na świecie, a następnie Paryż i Singapur – żadne z tych miast nie znalazło się w pierwszej dziesiątce rankingu pod względem komfortu życia.

Najlepsze miasta do życia według EIU.

1. Wiedeń, Austria
2. Kopenhaga, Dania
3. Zurych, Szwajcaria= Calgary, Kanada
5. Vancouver, Kanada
6. Genewa, Szwajcaria
7. Frankfurt, Niemcy
8. Toronto, Kanada
9. Amsterdam, Holandia
10. Osaka, Japonia= Melbourne, Australia

 

Źródło: Positive News

Zdjęcie główne: Dom Hundertwassera w Wiedniu, Austria. Vladislav Zolotov/iStock

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

One thought on “Oto najlepsze miasta do życia na świecie. Zaskoczeni?

  • 6 grudnia 2023 at 14:29
    Permalink

    Joł ale ja bym chciał <a href=”https://pasare.pl”>tam polecieć

    Reply

Dodaj komentarz