fbpx

8-latka rozmawia z orbitującym astronautą przez radio taty. “Myślałam, że mi się to śni!”

Pewna 8-latka z Anglii, miłośniczka kosmosu, była wniebowzięta, kiedy udało jej się porozmawiać z amerykańskim astronautą na orbicie.

Ojciec dziewczynki od lat wykorzystywał starą aparaturę HAM do komunikacji radiowej. 2 sierpnia wieczorem Isabella już spała, kiedy jej ojciec, Matthew, dzielący razem z córką pasję do kosmosu  i komunikacji radiowej uznał, że nie można przegapić krótkiej okazji, aby pozdrowić amerykańskiego astronautę Kjella Lindgrena. Kiedy zbudził córkę, ta była zła, że wyrywa ją z pięknego, błogiego snu. Ale jak się okazało, to co miało się wydarzyć, było znacznie lepsze, niż piękny sen.

Po usłyszeniu głosu Kjella Lidgrena byłam wniebowzięta! Myślałam na początku, że to jakiś sen – wyznała dziewczynka.

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej utrzymywana jest radiostacja HAM, dzięki której astronauci mogą od czasu do czasu porozmawiać z mieszkańcami Ziemi – zazwyczaj są to szkoły, które wykorzystują klasyczną komunikację radiową.

Takie rozmowy są zazwyczaj krótkie,i odbywają się  z udziałem operatorów, którzy podają unikalny sygnał wywoławczy, nazwisko i lokalizację, dziękują i żegnają się. Jednak kiedy Lindgren, który akurat znajdował się nad hrabstwem Kent tej nocy, usłyszał imię i wiek Isabelli, momentalnie zmienił ton swojego głosu na bardziej ożywiony i radosny.

To był najprawdopodobniej najmilszy kontakt z Ziemi, jaki do tej pory nawiązałem – napisał na Twitterze astronauta.

Isabella dzieli pasję ojca do kosmosu i radia, i przygląda się każdemu startowi i spacerowi kosmicznemu ze stanowiska, które zwykle zajmuje na kolanach taty przy pulpicie radiowym. Już w wieku 2 lat, w roku 2016 w tym samym miejscu uczestniczyła w rozmowie ojca z brytyjskim astronautą  Timem Peak, który przebywał wtedy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Młoda Angielka marzy, aby  zostać specjalistą ds. komunikacji w agencji kosmicznej, chociażby po to,  aby mogła odtworzyć swoją wymianę z Lindgrenem tyle razy, ile by chciała.

 

Źródło: Good News network

Przetłumaczyła i opracowała Agata Pałach, blog nigdyzapozno.pl

One thought on “8-latka rozmawia z orbitującym astronautą przez radio taty. “Myślałam, że mi się to śni!”

Dodaj komentarz