fbpx

Masz dość biura? Wyjedź na rok do Arktyki. Naukowcy PAN poszukują ochotników na ekspedycję

Rozpoczął się nabór na uczestników wyprawy na Spitsbergen, prowadzony przez Instytut Geofizyki PAN. Poszukiwani są ochotnicy, którzy zasilą Polską Stację Polarną Hornsund. Wśród poszukiwanych kandydatów są między innymi informatycy i kucharze.

Osoby które chcące wziąć udział w 43. wyprawie polarnej na Spitsbergen mają do wyboru dwa terminy. Letni – półroczny, oraz zimowy, który wiąże się z całorocznym pobytem w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund. Letnia wyprawa zaplanowana jest od czerwca do września 2020 r. Poszukiwani są między innymi kucharz i jego asystent, administrator stacji, a także pracownik techniczny.

Jeśli chodzi o wyprawę zimową, Instytut Geofizyki PAN, oprócz naukowców takich jak meteorolog czy geofizyk, poszukuje także mechaników, konserwatorów i informatyków. Ekspedycja całoroczna rozpocznie się w czerwcu 2020 r. i potrwa do lipca 2021 r.

Kwalifikacje kandydatów będą podnosić dodatkowe umiejętności, jak znajomość języków obcych, kursy medyczne, patenty motorowodne czy obycie z zimowym terenem górskim – czytamy w ogłoszeniu zmieszczonym przez Instytut.

Termin przesyłania zgłoszeń mija 25 listopada, rozmowy kwalifikacyjne zaplanowano na grudzień 2019 r. oraz styczeń 2020 r. Choć wzięcie udziału w polarnej ekspedycji wydaje się być niesamowitą przygodą, wiąże się również z pracą w trudnych warunkach. Instytut nie podał dokładnie stawek wynagrodzenia, ale wiadomo, że ma być ono liczone dla umowy na czas określony i w oparciu o stawki funkcjonujące w Instytucie Geofizyki PAN.

Ogłoszenie w sprawie naboru można znaleźć na stronie hornsund.igf.edu.pl.

 

Polska Stacja Polarna Hornsund

Całoroczna polska stacja badawcza na Spitsbergenie, położona kilkaset metrów od brzegu Zatoki Białych Niedźwiedzi wewnątrz fiordu Hornsund, na południu wyspy Spitsbergen w archipelagu Svalbard.

Budynek zbudowany jest w kształcie litery T, pokryty drewnem i pomalowany na brązowy kolor na wzór skandynawskich domów. Stacja podzielona jest na trzy części. Część na lewo od wejścia to część zimowników, w której każdy z naukowców ma swój pokój mieszkalny. Mieszczą się tam też kuchnia, jadalnia, pokój komputerowy i mesa.

Po przeciwnej stronie od wejścia znajdują się wyposażone laboratoria oraz wieloosobowe pokoje. To część naukowa i letnia. W głębi budynku są magazyny żywności, sprzętu, broni oraz ambulatorium.

Nieopodal stacji stoi budynek agregatu zapewniającego dostawę prądu przez całą dobę oraz Banachówka – zamykany hangar, w którym przechowywane są silniki, paliwo, pontony.

Dookoła budynku stacji rozstawione są urządzenia pomiarowe: klatki meteorologiczne, maszty radiowe, anteny satelitarne. Całości strzegą psy, których głównym zadaniem jest ostrzeganie przed zbliżającymi się niedźwiedziami polarnymi.

Zaopatrzenie Stacji Polarnej transportuje statek szkolno-badawczy Horyzont II, będący własnością Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Stację prowadzi Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Od 1978 r. wykonywane są w niej całoroczne badania z zakresu geofizyki i środowiska polarnego. Jest to najdalej na północ wysunięta całoroczna polska placówka naukowa. Swoje badania prowadzi tam również Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Na terenie stacji znajduje się Latarnia Morska Hornsund.

Źródło: hornsund.igf.edu.pl, Wikipedia

Dodaj komentarz