fbpx

Waży tylko 50 kg. Habot-mini ułatwi pracę strażakom

Japońska firma Morita Holdings Corporation opracowała prototyp wozu strażackiego, który będzie gasić pożary azotem. Co więcej -urządzenie o nazwie „Habot-mini”, waży tylko 50 kg, czyli tyle, co szczupły człowiek.

„Habot-mini” to niewielka maszyna o wadze 50 kg stworzona przez Moritę Holdings Corporation. Urządzenie posiada kompresor pompujący powietrze, a także instalację oddzielającą od niego tlen. Po przejściu przez aparaturę poziom tlenu w strumieniu powietrza zmniejsza się prawie o połowę, poziom azotu zaś wzrasta z 78 proc. do 86,5 proc. Strumień azotowy skierowany w ogień natychmiastowo zgaśnie, dla ludzi zaś nie będzie stanowił większego niebezpieczeństwa.

Wynalazek pozwoli nie tylko ograniczyć konieczność wykorzystywania dużych ilości wody, ale również ułatwi pracę w trudnych warunkach przestrzennych czy klimatycznych. Ponadto instalacja będzie mogła zastąpić wozy strażackie, a potrzebować będzie jedynie stałego źródła energii. W dobie, kiedy susze i brak regularnych opadów stają się codziennością, japońskie rozwiązanie pozwoli zatrzymać groźne dla planety pożary. Chodzi o to, żeby zatrzymać ogień, zanim wymknie się spod kontroli i zrobi spustoszenie podobne do tego, które miało miejsce w Australii w latach 2019-2020.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: zmianynaziemi.pl

Dodaj komentarz